Gündem

Intel, Kaby Lake ile entegre 4K’ya geçiyor

By

on

Intel’in Kaby Lake adını verdiği gelecek nesil yongaları, dahili 4K desteğiyle gelecek.

Bugüne kadar günlük kullanıma yönelik grafik yongası ihtiyacını dahili donanımıyla gideren Intel, Kaby Lake kod adlı yedinci nesil Core işlemcilerinde oyun ve filmlerde 4K desteği sunacağını açıkladı. Mevcut seri olan Skylake’in ardından gelecek olan Kaby Lake yongalarda 4K grafik işlemci olacağı, Intel Developer Forum’da doğrulandı.

Intel CEO’su Brian Krzanich’in sunumu sırasında Kaby Lake kullanan bir Dell XPS’te oynatılan Overwatch adlı FPS oyununda hiçbir takılma olmadığı gözlendi. Açıklamaya göre yeni yongalar, bilgisayarlarda 4K içeriğin pürüzsüz bir şekilde oynanabilecek ve Kaby Lake işlemciler donanım hızlandırmalı 4K video decoding özelliğine sahip olacaklar.

Kaby Lake işlemciler standart 4K içerikte ek güce ihtiyaç duymadan performans gösterse de, sanal gerçeklik gözlükleri ve uç noktada donanım gerektiren oyunlar için harici ekran kartına ihtiyaç duyulacağını tahmin etmek güç değil. Yeni nesil işlemciler dizüstü bilgisayarları bu sonbahar sezonunda güçlendirecek. Asus’un ikisi bir arada bilgisayarı Transformer 3 ve HP Pavilion x360 m1 yeni Kaby Lake’i kullanacağı kesinleşen ilk donanımlar olacak.

Intel’in tic-toc olarak da bilinen iki modelde bir üretim sürecini güncelleme yöntemi Kaby Lake ile bozuluyor. Broadwell ve Skylake’in ardından bu Core işlemci, 14nm süreçle üretilen üçüncü nesil olacak. Kaby Lake’in ardından ise ilk 10nm PC yongası olan Cannonlake bir sonraki yıl üretilmeye başlanacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir