Gündem

Intel Core i7 işlemcilerin otonom araçların beyni olmasını istiyor

By

on

Ocak ayında gerçekleşecek CES 2017 etkinliğinde Intel otonom araçlar için özel bir işlemci tanıtabilir.

Onaltı yıl önce düşük güç tüketen işlemciler geliştiren Transmeta adındaki küçük bir firma Intel’in dizüstü bilgisayarların taleplerini karşılamak için masaüstü bilgisayar işlemcilerini tekrar tasarlamaya mecbur bıraktı. Maalesef mobil devrimi ıskalayan Intel bu alandaki liderliği Qualcomm ve kendi işlemcilerini tasarlayan Samsung, Apple ve Huawei gibi firmalara kaptırdı. Aynı hataya düşmek istemeyen Intel bugün mevcut işlemcilerini tamamen yeni bir pazara uyarlıyor: otonom araçlar.

Bazı raporlara göre Intel, Tesla Motors’un otopilot sistemini de tasarlayan Mobileye ve otomobil parçaları imalatçısı Delphi ile güçlerini birleştirdi. New York Times’a göre Intel, Mobileye EyeQ işlemcileri ile bağlantılı olarak, otonom otomobillerin içine ana kontrol ünitesi olarak bir Core i7 işlemcisi koymak için çalışıyor. Intel’in bu işlemciyi Ocak ayında Las Vegas’ta gerçekleşecek Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2017) sahneye çıkartması bekleniyor.

Intel CEO’su Brian Krzanich tarafından yapılan açıklamaya göre Intel “otonom sürüşü gerçek yapma” sözü kapsamında bu ayın başlarında otonom otomobillere 250 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı. Ayrıca Intel ve Mobileye, BMW ile anlaşarak, 2021 yılında bütünüyle otonom bir otomobili yollara çıkartma hedefini belirlediler. Intel bu amaçla, IoT şefi Doug Davis’in başkanlığında, özel bir ekip kurdu.

Intel PC pazarı ile kıyaslandığında aslında küçük bir pazarı hedefliyor gibi görünebilir. Bu yıl 250 milyon civarında PC satılırken, ABD yollarında 240 milyon aracın sürüşe çıkması çok ama çok uzun yıllar sürdü. Ancak bu otomobillerin çoğunda yüksek teknoloji yok e hiçbiri otonom sürüşe sahip değil. Intel şimdiden bu alana girmek gelecekteki otomobillerin içinde var olmak istiyor. Pazarın geleceği büyük zira Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan bir tahmine göre 2035 yılına kadar toplam 1.7 milyar araç satışı gerçekleşecek. Bu araçların büyük kısmı otonom sürüş dahil olmak üzere yeni teknolojileri kullanacak.

Reklabet: Nvidia’nın Tegra yongasının yeni “Parker” versiyonu, otonom bir otomobil sürücüsüne ve yolculara 4K eğlence imkanı sağlayabiliyor.

Yeni bir otomobil mi yoksa yeni bir bilgisayarı mı?

Times’ın haberine göre Intel’in Core i7 işlemcilerini iki yıldan önce otomobillerde görmeyeceğimiz. İddialara göre bu yeni özelleştirilmiş işlemciler saniyede 20 trilyonun üzerinde matematiksel işlem kapasitesine sahip olacaklar. Üstelik bu işlemcilerin bir sonraki versiyonu bundan iki ila üç kat daha güçlü olacak.

Bununla birlikte, Intel’in mevcut bir Core i7 işlemciyi bir otomobilin içine PC tarzı anakart ile uyarlaması pek olası değil. Otomobillerde kullanılan mikroişlemciler -40 ila 302 Fahrenhayt sıcaklıklar arasında çalışacak şekilde üretilmektedir. Mevcut 14nm’lik Core i7 işlemcisi ise sadece 160 Fahrenhaya dayanabilen termal bir kasaya sahip.

Intel bu alana girmek için kendisini motive eden bir rakibinin adını paylaşmaktan çekiniyor. Bununla birlikte, Intel işlemcilerine kafa tutabilecek bağımsız GPU’lar tasarlayan Nvidia, otonom araçlara özel geliştirdiği Tegra işlemcileri ile Drive PX platformu üzerinde yaklaşık iki yıldır çalışıyor. Nividia’nın Ağustos ayında tanıttığı yeni Parker yongası otomobillere 4K eğlencenin yanı sıra diğer otomobilleri, yol işaretlerini, yayaları ve diğer engelleri tanıma gücünü getiriyor.

Bu arada Delphi ve Mobileye, kendi geliştirdikleri yeteneklerini CES 2017’de şehir içi sürüş ve yaklaşık 10 kilometrelik bir otobanda sergileyecekler. İki şirket, aracın konumunu GPS olmadan bile 10 cm hassasiyetle belirleyebilen, otonom otomobillerin diğer araçları herhangi bir açıdan algılayabilecek bir teknolojiye sahip olduklarını iddia ediyorlar. Bu şirketlerin ve Intel’in iddia edildiği gibi bir işbirliği yapması sonucunda ortaya çıkacak ürünleri görmek için sabırsızlanıyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir