Gündem

Instagram Hyperlapse ile zamanı hızlandırın

By

on

Instagram, bugün Hyperlapse adındaki video uygulamasını çıkardı.Sabit görüntülü hızlandırılmış videolar çekmeye yarayan uygulama, daha önce yalnızca gelişmiş fotoğrafçılık araçlarıyla çekilebilen videoları akıllı telefonlara getiriyor. iOS 8 ile birlikte Apple’ın da mobil cihazlarına getireceği time-lapse videolar, Hyperlapse ile oldukça popüler olacak gibi görünüyor.

Uygulama, çektiğiniz videolar üzerinde bir algoritma kullanarak, oldukça düzgün, uzayda gezinirmiş gibi bir efekt ortaya çıkarıyor. Videonun oynatma hızı, 1x ile 12x arasında seçilebiliyor. Hyperlapse’in ardındaki fikir ise, yalnızca DSLR makine kullanarak binlerce sabit sahnenin bireştirilmesiyle ortaya çıkan videolar oluşturmaktan ziyade, Goodfellas ve Kill Bill gibi filmlerde de gördüğümüz sinemaya özgü çekimleri akıllı telefon kamerasına getirmek.

Görüntü sabitleme, şimdiye kadar hem yazılım hem de donanım üreticilerinin, amatör çekim videolardaki sarsıntıyı ortadan kaldırmak üzerine uğraştığı bir sorundu. Bu zamana kadar sabit videolar yaratmak için gerekli ekipmana binlerce dolar harcanırken, artık Hyperlapse’te kullanılana benzer yazılım algoritmaları ile sinemada gördüğümüz görüntüler, akıllı telefonlar üzerinden sosyal ağlarda karşımıza çıkacak.

Hyperlapse şimdilik sadece iOS için indirilebilir durumda, Android’e de kısa zaman sonra geleceği açıklandı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir