Gündem

İngiltere kabine üyelerinde Apple Watch kullanmayı yasakladı

By

on

Birleşik Krallık’ta politikacıların toplantılarda Apple Watch kullanması artık yasak. Rusların toplantıları dinleyebileceği düşünülüyor.

Telegraph’ın haberine göre Birleşik Krallık’ta politikacılar arasında hacklenme korkusu  söz konusu. Apple Watch üzerindeki mikrofonun kullanılarak toplantılara sızılabileceği düşünüldüğü için politikacıların toplantılarda Apple Watch kullanmasına yasak getirildi.

İsmi belirtilmeyen bir kaynağın Telegraph’a verdiği bilgilere göre hükümet Rusların her şeyi hacklemek için uğraştığını düşünüyor ve bu sebeple olası tüm güvenlik zaafiyetlerinin önüne geçmek istiyor.

Öte yandan AppleWacth’ın kabine üyeleri için yasaklanması çok sıradışı bir durum da değil. Daha önce kabine üyelerinin özel toplantılara mobil telefon ile girmesine de kısıtlama getirilmişti. Bu kısıtların akıllı saatlere genişletilmesi kabine üyelerini çok şaşırtmadı.

Öte yandan Apple Watch’ı kabine üyelerine yasaklayan bir diğer ülke de Avustralya oldu. Bir yetkili artık gözlüklerden ayakkabılara kadar her şeyin internete bağlanabildiğini ve bunun dikkat edilmesi gereken bir güvenlik konusu olduğunu belirtti.

 

Türkiye’de ise geçtiğimiz günlerde bir hacker grubu bir bakanın e-posta kutusunu hacklemiş ve ele geçirdiği dosyaları çeşitli kanallardan yaymaya çalışmıştı. Bu sebeple özellikle hassas devlet bilgileri için bu gibi konulara dikkat edilmesi ve akıllı cihazların kullanımına kısıtlama getirilmesi çok garip bir durum değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir