Gündem

İngiltere Bankası blockchain’e hazırlanıyor

By

on

İngiltere Bankası, kendi bankalar arası ödeme servisinde yapılacak kapsamlı değişikliklerin içine blockchain teknolojilerini de dahil etmek istiyor.

Bankanın hedefinde rutin olarak bitcoin ödemelerini işlemek değil; gelecekte sektörün beklentileri ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir gerçek zamanlı brüt hesap kapatma sistemine (RTGS) geçmeyi istediği belirtildi. Fintech gibi trendlerin yükselişiyle emekliye ayrılacak olan mevcut sistemin yerini 2020‘de yenisi alacak.

Yeni RTGS sisteminde bulunması gereken beş stratejik unsuru listeleyen İngiltere Bankası, bu listede dağıtık defterler (distributed ledgers) gibi yeni teknolojilere sahip bir arayüze yer veriyor. Bu teknolojiler genelde blok zinciri (blockchain) adı altında kullanılıyor ve bitcoin ya da Ethereum gibi dijital kurlar üzerinde işliyor.

Bankanın görüşüne göre bu sistemler ve dağıtık defter konsepti genel olarak henüz emekleme dönemindeler. Ancak İngiltere Bankası, gelecekte bu sistemlerin ana akımda kullanıma geçmesi halinde teknolojik açıdan hazırlıklı olmak istiyor. 1996 yılında kurulan ve her gün bankalar arasında 500 milyon poundluk işlemi yöneten mevcut RTGS sistemini yenilerken bahsi geçen hazırlıkları tamamlamak için pek çok değişiklik yapılması gerekiyor.

Bu değişikliklerin başında ise daha uzun çalışma saatleri geliyor. Mevcut RTGS sistemi her gece 12 saatliğine kapalı kalıyor ancak bitcoin sunucuları durmaksızın çalışıyor ve günün her saati yapılan işlemleri dakikalar içinde onaylıyor. Bankanın önerisinde yer alan “7 gün 24 saat bazında (ya da ona yakın) çalışma kapasitesi” hem bu ihtiyacı karşılıyor hem de gerekirse küçük molalar için açık kapı bırakıyor.

Ödeme omurgasının dış partilere açılması halinde daha güçlü bir güvenliğe gerek duyulacağı da aşikar. Burada iş sadece harici blok zincirleriyle bağlantı kurmakla bitmiyor. Banka dağıtık defterleri kendi sistemleri için kullanmanın yollarını aramaya devam ediyor; bu yöntemler arasında kendi startup hızlandırıcısını kullanmak da yer alıyor. İlk turda güvenlik değerlendirme servisi BitSight, veri anonimleştirme aracı Privitar ve banka ile PWC tarafından akıllı sözleşmeleri incelemek için kurulan blok zinciri tanıtım platformu bu hızlandırıcı tarafından seçilmişti.

“Dağıtık defterlerin dayanıklı karakteristiği, finansal istikrar perspektifinden bakılınca yüksek bir potansiyel sunuyor.” diyen İngiltere Bankası, buna karşın yeni RTGS sisteminin blok zinciri bazlı olma ihtimalini gözden çıkarmış görünüyor: “Bu teknoloji henüz bir RTGS kurulumunun ihtiyaç duyduğu çok yüksek seviye sağlamlık ve güvenilirliği sağlayacak kadar olgunlaşmış değil. Özellikle gizlilik ve sistem ölçeklenebilirliği konularında sıkıntıları çözmek için daha fazla çalışma gerekiyor.”

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir