Gündem

İlk parti Apple Watch uygulamaları çıkıyor

By

on

Apple’ın bir kez geçtiğimiz yıl Eylül ayında iPhone’lar ile birlikte, bir kez de geçtiğimiz ay içerisinde duyurduğu yeni akıllı saati Apple Watch’un piyasaya çıkışını merakla bekliyoruz. 10 Nisan günü ilk olarak belirlenmiş 10 ülkede rafları süsleyecek olan saat, sonraki günlerde dünyanın çeşitli bölgelerine de gönderilmeye başlanacak. Türkiye’ye de saatin Nisan sonu itibariyle gelmiş olacağını düşünüyoruz.

Yine de saatin çıkmasına belli bir süre olmasına rağmen, geliştiriciler Apple Watch için uygulamalarını çıkarmaya başladı. Bugün itibariyle Apple’ın resmi sitesinde güncellenen sayfa ile uyumlu Apple Watch uygulamaları gösterildi. Şu an olsa Apple Watch’a indirip kullanmaya başlanacak en popüler uygulamalar arasında Target, Nike+, Instagram, Twitter, OpenTable, Evernote, TripAdvisor, CNN, eBay, Shazam, NYTimes, Fandango, WeChat, Expedia, Runtastic, ESPN gibi uygulamalar ile birlikte çok çeşitli verimlilik uygulamaları bulunuyor.

Apple Watch’un düzeni gereği, hiçbir uygulama direkt olarak saate indirilmiyor. Uygulamanın Apple Watch sürümü iPhone’a ana uygulama olarak indiriliyor ve telefonunuzda ana uygulama kurulu olduğu sürece saatte de aynı uygulama görünür oluyor. Android Wear’da da sistem aynı şekilde işlese de, Apple Watch’un yine uygulama konusunda daha önde olduğunu söyleyebiliriz. Üstte bahsettiğimiz uygulamaların birçoğu kullanışlılığı arttırırken, telefona bağlılığı azaltarak çoğu işlemi saat üzerinden yapma konusunda yardımcı olacak cinsten. Bunun yanında, Android Wear ile karşılaştırdığımızda, Apple Watch uygulamaları şu an bile çok daha kapsamlı durumda. Piyasaya sürüleli bir yılı aşkın bir süre geçen Android Wear’a baktığımızda bu listedekilerin yarısı kadar bile “işe yarar” uygulama bulunmuyor. Örneğin Twitter bazında bakacak olursak, şirket önceki gün Apple Watch desteği içeren iPhone güncellemesini yayınladı ancak Android Wear için herhangi bir çalışma gerçekleştirmiş değil. Bu durum birçok geliştirici için de aynı şekilde. Android Wear’ın bu denli geride kalması konusunda suçun Google’da mı yoksa geliştiricilerde mi olduğuna ise siz karar verin.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir