Gündem

İlk gününde milyon satan Apple Watch satışları hızla düşüyor

By

on

Apple Watch, piyasaya sürülmesine kadar geçen süreçte en çok spekülasyonu yapılan giyilebilir cihaz oldu. Daha resmi adı bile belli olmadan bir yıl önce başlayan dedikodular, nihayetinde şirket saati tanıttığında son buldu ve giyilebilir teknolojiler ile akıllı saat dünyasının en çok beklenen cihazı sonunda tüketici karşısına çıktı.

O zamana kadar gördüklerimizden çok daha farklı, çeşitli ve başarılı duran Apple Watch için yüz binlerce insan çıkış tarihini beklese de, sonrasında işler Apple’ın istediği gibi ilerlememiş görünüyor. Ön siparişe açıldığı gün 1 milyondan fazla Apple Watch satılırken, kimi analiz firmaları rakamı 1.5 milyon dolaylarında duyurdu. Bu inanılmaz başlangıcın ardından ise, bugün Slice Intelligence’ın paylaştığı veriler, Apple Watch’a olan talepte önemli bir düşüş, hatta direkt yok oluş bulunduğunu gösteriyor.

apple watch sales

Slice firmasının yaptığı bu tahminler, ABD’deki 14.000 online alışveriş kullanıcısının 10 Nisan, 18 Mayıs tarihleri arasındaki etkinliklerini  gözleyerek ortaya çıkarıldı. İlk gün Apple neredeyse 1.5 milyon saat satarken, sonraki bir aylık süreçte toplam satılan saat 2.5 milyona anca yaklaşıyor.

ABD’de günlük verilen Apple Watch siparişi de 30.000 sayısının altında kalırken, yıllık 36 milyon saat satacağı tahmin edilen Apple’ın gidecek çok yolu olduğunu söyleyebiliriz. Elbette tüm bu tahminler, Slice firmasının kendi kitlesiyle belirlediği rakamlardan oluşuyor. Apple tarafından şu ana kadar Apple Watch’un satış bilgileriyle ilgili herhangi bir açıklama gelmese de, ilk günkü performansı bile Pebble’ın üç yılına eşit ve geçtiğimiz sene büyük bir şekilde duyurulan Android Wear’ın da 720.000 satış rakamına ulaştığını belirtelim.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir