Gündem

İlk 4K laptop yolda

By

on

4K heveslilerini sevindirecek bir haberle karşınızdayız. Toshiba’nın ilk Ultra HD laptop’u önümüzdeki Salı günü piyasaya çıkacak. Elektronik devi, Toshiba Satellite P55t ismini verdiği bilgisayarın 22 Nisan’dan itibaren 1500 dolar giriş fiyatıyla ABD’de satışa çıkacağını duyurdu.

Bu paranın karşılığıda aldığınız ise, dört çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 16 GB’a kadar RAM, 2 GB RAM’li AMD Radeon R9 M265X ekran kartı, 1 TB hard disk ve 15.6 inçlik bir ekran olacak. Cihaz Windows 8.1 ile birlikte satışa çıkacak ve dört adet USB 3.0 portu, arka aydınlatmalı klavye, SD kart girişi, 802.11ac Wi-Fi, HDMI çıkışı ve Harman Kardon marka hoparlörlere sahip olacak.

[4K nedir? 4K hakkında sık sorulan sorular.]

P55t’nin en önemli özelliği ise ekran çözünürlüğü. 3840×2160 piksel çözünürlüğünde olacak ekranında inç başına 282 piksel düşecek. Toshiba’nın yeni bilgisayarında 4K’nın Ultra HD versiyonu olan piksel çözünürlüğünün kullanılıp, film sektörü ve bazı televizyonların kullandığı 2096×2160 pikselin kullanılmadığını da belirtelim.

Bilgisayarın olumsuz yanı ise 1 TB’lık HDD’nin, SSD seçeneği olmasından bir kez dahi bahsedilmemiş olması. Büyük alan isteyen kullanıcılar için 1 TB HDD makul bir tercih olarak düşünülebilirken, evde hızlı kullanım amaçlayan kullanıcılar için SSD yokluğu küçük de olsa bir sorun yaşatabilir.

4K ekrana sahip bir laptop çıkaran ilk şirket Toshiba olsa da, Ocak ayındaki CES fuarı’nda birçok şirket kendi 4K laptoplarını duyurmuştu. Lenovo Y50 adındaki oyun laptopunu duyururken, Asus, Dell ve Sharp da 4K monitörler çıkaracağını belirtmişti.

Peki bir laptopta 4K olması ne işinize yarar? Bunun cevabı henüz tam olarak kesin değil. Elbette evde 4K televizyonla film izlemek büyük bir fark yaratacaktır ancak küçük bir ekranda daha fazla pikselin neler sağlayacağını görmek için bilgisayarın çıkmasını beklememiz gerekecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir