Gündem

HTTP, 16 yıl sonra güncelleme alarak HTTP/2 oluyor

By

on

Bugün, HTTP’nin uzun zaman sonra çıkacak ilk büyük versiyonu, gerçek olma yolunda devasa bir adım attı. Resmen tamamlandığı duyurulan HTTP/2, artık resmi onayları bekliyor.

IETF HTTP Çalışma Grubu’nun başkanlığını yapan Mark Nottingham’ın bugün bir blog yazısıyla yaptığı açıklamaya göre, standart bugün itibariyle tamamlandı ve bir standart olarak yayınlanmadan önce geçmesi gereken süreç için RFC Editor’e doğru yola çıktı.

Bu tür bilgileri geçip, HTTP/2’nin bize ne katacağını ve nasıl farklılıklar yaratacağını anlatmaya başlayalım. Öncelikle HTTP/2’nin, 1999 senesinde çıkan HTTP 1.1’in ardından Hipermetin Aktarma Protokolü olarak Türkçeleştirebileceğimiz protokolün 16 yıl sonraki ilk büyük sürümü olduğunu söyleyebiliriz. HTTP/2 ile birlikte, Web’in en temel teknolojilerinde çok çeşitli iyileştirmeler göreceğiz. Sayfalar daha hızlı yüklenecek, bağlantılar daha uzun ömürlü olacak, daha fazla içerik daha çabuk iletilecek ve server push’a geçilecek. HTTP/2’de aynı zamanda, geliştiricilerin aşina olduğu HTTP API’ı kullanılmaya devam edecek ancak rahatlıkla geliştiricilerin öğrenebileceği yeni özellikler de yer alacak.

En önemli değişimlerden biri, HTTP istemlerinin artık çok daha “ucuz” bir şekilde tamamlanabilmesi. Web toplumu, geliştiricilere başından beri sayfalarına çok fazla HTTP istemi eklememelerini söylüyordu. Bu yüzden de, istem sayısını azaltmak için  kod içerileme veya birleştirme gibi optimizasyon teknikleri kullanılıyordu. HTTP/2 ile birlikte gelen yeni “çoklama” özelliği sayesinde, tüm istemler aynı anda iletilebilecek ve sayfa yüklemesi de bundan etkilenip durmayacak. Bunun dışında, HTTP/2, önceki sürümlere göre çok daha az bağlantı kullanacak ve bunun da sunuculara ve ağlara daha az yük getirmesi bekleniyor.

Yani, HTTP/2 ile birlikte son kullanıcının (yani bizlerin) Web deneyiminin önemli bir ölçüde iyileşeceğini söyleyebiliriz. Google, birkaç gün önce Chrome’da tamamen HTTP/2’ye geçmek istediğini duyurmuştu. HTTP/2’yi denemek isteyen geliştiriciler de, resimleşmesini beklemeden Firefox ve Chrome üzerinden çalışmalara başlayabiliyor. HTTP/2’nin onay alma sürecinin çok uzun sürmeyeceği ve final sürümünün kısa zaman içerisinde tamamen kullanıma açılacağı söyleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir