Gündem

HTC’den sosyal medyada futbol araştırması

By

on

1 Ocak 2014’ten, 1 Kasım 2014’e kadar 90 milyon tweet’in incelenmesiyle analiz edilen, HTC’nin “Sosyal Medyada Futbol ve Şampiyonlar Ligi” başlıklı araştırmasına göre, Türkiye’de sosyal medyada futbol ile ilgili her gün ortalama 400 binin üzerinde paylaşım gerçekleşiyor.

2014 – 2015 sezonundan her takım için 4’er maçın verisiyle yapılan araştırmada, mağlubiyetler futbol taraftarlarını sosyal medyada galibiyetlerden iki kat daha fazla çok konuşturuyor. Spor Toto Süper Lig’deki maçlardan önce tüm takımların eşit derecede konuşulduğu görülüyor. Maçlar sırasında en çok sırasıyla Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş konuşuluyor. Maçlardan sonra ise üç büyüklerden en az Fenerbahçe konuşuluyor. Fenerbahçe’ye kıyasla, Galatasaray yüzde 13, Beşiktaş ise yüzde 28 daha fazla konuşuluyor.

Yeni sezonda en çok konuşulan Galatasaray

Araştırma sonuçlarına göre dört büyüklerden sosyal medyada en çok konuşulan takım Galatasaray oldu. Sezon başından bu yana, 30 Ağustos – 1 Kasım 2014 tarih aralığını kapsayan sürede 10,6 milyon paylaşımla Galatasaray birinci, 9,9 paylaşımla Fenerbahçe ikinci, 7,3 milyon paylaşımla Beşiktaş üçüncü, 2,8 milyon paylaşımla TS dördüncü sırada yer aldı. Diğer taraftan kadın kullanıcılar arasında sosyal medyada en çok konuşulan takım ise Fenerbahçe oldu. 1 Ocak – 1 Kasım 2014 tarihleri arasını kapsayan verilere göre ise Fenerbahçe hakkında konuşan kadınların oranı yüzde 42’ye ulaşıyor. Kadınların en çok konuştuğu ikinci takım ise yüzde 29 oranıyla Galatasaray olurken, hemen ardından yüzde 28 oranla Beşiktaş ve yüzde 27 oranla Trabzonspor geliyor.

Futbol konuşan kadınların oranı yüzde 31

Dört büyükler içinde Fenerbahçe dışındaki takımlar hakkında konuşan kadınların oranı ise toplam kullanıcılar içinde futbol konuşan kadınların oranına (yaklaşık yüzde 30) yakın. Sosyal medyada erkekler kadınlardan daha fazla futbol konuşuyor. Sosyal medyadaki futbol konuşmalarının yüzde 69’unu erkekler, yüzde 31’ini ise kadınlar gerçekleştiriyor.

Sosyal medyanın en çok konuştuğu futbol adamı Fatih Terim

Araştırma Türkiye’de sosyal medyada en çok konuşulan futbol adamının ise Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim olduğunu gösteriyor. 30 Ağustos – 1 Kasım 2014 arasında toplanan verilere göre, Fatih Terim hakkında yapılan 406 bin 203 paylaşımla zirvede bulunuyor. Terim’i 380 bin 480 paylaşımla eski Galatasaray Başkanı Ünal Aysal izliyor. Üçüncü sıradaki futbol adamı ise hakkında 314 bin 969 paylaşım yapılan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım oldu. İlk beşi tamamlayan isimler ise Galatasaray Teknik Direktörü Cesare Prandelli ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören.

1 Ocak – 1 Kasım 2014 arasında Spor Toto Süper Lig’in en çok konuşulan yabancı futbolcusu unvanını hakkında 562 bin 632 paylaşım yapılan Galatasaray’ın Brezilyalı oyuncusu Felipe Melo kazandı. Melo’yu 506 bin 16 paylaşımla takım arkadaşı Hollandalı yıldız Wesley Sneijder takip etti. İlk beşteki diğer isimler ise Beşiktaşlı Demba Ba, Fenerbahçeli Diego Ribas ve Galatasaraylı Fernando Muslera oldu.

htc-arastirma-icerik2Neymar en çok konuşulan yabancı futbolcu

UEFA Şampiyonlar Ligi 2014-2015 sezonunda Türk futbolseverlerin sosyal medyada en çok konuştuğu futbolcu ise Barcelona ve Brezilya Milli Takımı’nın golcüsü Neymar oldu. Neymar için Türkiye’den yapılan paylaşımların sayısı 278 bini aşarken, ikinci sırayı hakkında 92 bin paylaşım yapılan Real Madrid’in Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo aldı. Bir diğer süper yıldız olan Barcelonalı Lionel Messi için ise 62 bin paylaşım yapıldı. Atletico Madrid’den Arda Turan ve Arsenal’den Mesut Özil de ilk beşi tamamlayan diğer isimler.

Aynı dönemde Türk futbolseverlerinin UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en çok konuştuğu takımların zirvesinde ise ezeli rakipler Barcelona ve Real Madrid bulunuyor. Barcelona için bu dönemde 407 bin 188 paylaşım yapılırken, Real Madrid ezeli rakibini 377 bin 784 paylaşımla izledi. Jose Mourinho ile iyi bir sezon geçiren Chelsea hakkında 216 bin 748 paylaşım yapılırken, Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki rakipleri Borussia Dortmund ve Arsenal’de Türk futbolseverlerin sosyal medyada en çok konuştuğu takımlar arasına girmeyi başardı.

En çok konuşulan maçta sürpriz

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mevcut sezonun şu ana kadar Türkiye’de sosyal medya üzerinde en çok konuşulan maçları listesinin zirvesinde ise 3-2 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle sona eren PSG – Barcelona maçı bulunuyor. Bu maçı 1-7 gibi tarihi bir skorla sona eren AS Roma – Bayern Münih maçı takip ediyor. Türkiye’de sosyal medya üzerinde en çok konuşulan Avrupa ligi unvanını ise İspanya La Liga aldı.

HTC Türkiye için Somera Sosyal Medya Araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, takımlarla ilgili yapılan fotoğraf paylaşımlarında ilk üç sırayı Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe alıyor. Takımlara göre Twitter’da en çok paylaşılan içerik ise Beşiktaş’ta Onursal Başkan Süleyman Seba’nın vefat mesajı, Galatasaray’da kaleci Fernando Muslera’nın taraftara destekleri için teşekkür mesajı, Fenerbahçe’de ise Alex De Souza’nın eski takımına gönderdiği destek mesajı oldu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir