Gündem

HTC VR uygulama mağazası açtı

By

on

HTC Vive ile sanal gerçeklik dünyasına hareket katan teknoloji üreticisi, şimdi de işin yazılım tarafına yoğunlaşıyor.

Viveport adını taşıyan uygulama mağazası, otuzdan fazla ülkede Vive sanal gerçeklik gözlüğü kullanıcılarına sunuluyor. Şimdilik sadece 60 uygulamanın yer aldığı Viveport’un karakteristik özelliği oyun dışı deneyimlere öncelik tanıması. Mağazada Cloudlands: VR Minigolf, Everest VR, Fantastic Contraption ve World of Diving adını taşıyan oyunlar mevcut, ancak asıl odak noktasını oyun haricindeki sanal gerçeklik deneyimleri oluşturuyor. Bunlar arasında sinemalar, planetaryumlar, rehberli meditasyon ve sanal turlar da yer alıyor.

Viveport sadece Vive ile uyumlu yazılımlarla da kendini sınırlamıyor. Şirketin açıklamasına göre henüz Oculus VR için uygulamalar çıkmamış olsa da, kullanıcılar yakın gelecek bu konuda bir gelişme görmeye hazırlıklı olabilirler.

Uygulama mağazasında sanal gerçeklik oyunlarının ötesinde, günlük hayata dair tecrübeler sunmak HTC için akıllıca bir hamle olarak dikkat çekiyor. VR teknolojilerinin ana akım kullanıcıyla buluşması için mutlaka oyunlardan başka deneyimler de sunması gerekiyor. Ayrıca HTC, Valve ile kurduğu iş ortaklığı sonucunda oyun işini Steam üzerinden çözüyor.

Viveport ise HTC’nin Steam’in bölgesine ayak basmaksızın, kendi sanal gerçeklik aygıtına değer katma çabası olarak görülüyor. VR kullanıcıları için yayına geçen Viveport, açılışa özel çeşitli Vive oyunlarını 1 dolar fiyatla sunuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir