Gündem

HTC One M9 Hima’nın özellikleri sızdı

By

on

Geçtiğimiz ay süresince HTC’nin 2015’te duyurması beklenen yeni amiral gemisi telefonu Hima ile ilgili çok sayıda dedikodu duyduk. Bu süreçte neredeyse her dedikoduda telefonun özelliklerinden bahsedilse de, nihayet yeni cihaza ait tüm özellik listesine erişildi.

Yeni HTC One Hima, önceki dedikodulardan da bildiğimiz kadarıyla Snapcragon 810 yonga setiyle çalışacak. Sekiz çekirdekli çip sette, dört adet 2.0 GHZ dört çekirdekli Cortex-A57 ve dört adet de 1.5 GHz dört çekirdekli Cortex-A53 CPU bulunuyor. Hima’nın ekranı 5 inç boyutunda olurken, sızan bilgilere göre ekran kalitesi böyle bir cihazdan bekleyeceğimiz QHD yerine Full HD çözünürlükte geliyor.

Fiziksel özelliklerine baktığımız zaman, telefonun 9.56 mm gibi nispeten kalın diyebileceğimiz bir kasaya sahip olduğunu görüyoruz. Ağırlığıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmeyen Hima’nın, serinin önceki telefonlarını göz önünde bulundurursak, özellikle de One M8’in adımlarını takip edeceğini ve benzer bir metal kasaya sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu da telefona nispeten diğer cihazlara göre ağırlık katsa da, sağlamlık ve tasarım açısından oldukça büyük bir fark yaratıyor.

Listenin devamında telefonun diğer donanım özelliklerini görebiliyoruz. 3 GB gibi bir amiral gemisi telefonda görmeyi tercih edeceğimiz yüksek bir RAM miktarına sahip olan HTC Hima, Cat.6 LTE bağlantı destekleyecek. 20.7 MP arka kamerası olacağı söylenen Hima’nın ön tarafında ise 4 ya da 13 MP kamera yer alacak. Bu arasında uçurum olan kamera bilgisi, HTC’nin telefon için birden fazla model çıkarmayı planlamasından kaynaklanıyor.

Ek olarak, dedikodular doğru çıkarsa HTC’nin yeni amiral gemisi telefonu, M8’de gördüğümüz, gri, gümüş ve altın renklerine ek olarak dördüncü bir seçenek sunacak. “Gunmetal Gold” adında olacağı söylenen ikinci altın rengi seçenek, alüminyum kasada muhtemelen çok güzel görünecektir diye düşünüyoruz.

Son olarak telefonda makul diyebileceğimiz 2840 mAh batarya olduğunu ve cihazın kutudan doğal olarak Android 5.0 Lollipop ile çıkacağını belirtelim.

Sızıntılara göre yanında Active Headset, DotView, DecoStand Case, Clear Case, Active Case ve Premium Ekran Koruyucusu gibi aksesuarlar da bulunacak olan HTC Hima için belirtilen çıkış tarihi ise Mart 2015. Eğer dedikodular doğru olursa çok güçlü yepyeni bir amiral gemisi telefon görmemize çok az kaldığını söyleyebiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir