Gündem

HTC One M9 fazla mı ısınıyor?

By

on

HTC One M9, Mobil Dünya Kongresi’nin en merakla beklenen telefonlarından biriydi ve geçtiğimiz hafta Barcelona’da tanıtıldı. Tanıtımından önce çok sayıda dedikodusunu ve özelliğini duyduğumuz One M9, tüketicileri ve teknoloji meraklılarını hayal kırıklığına uğratmayacak, başarılı bir telefon olarak nitelendirildi.

Ancak son birkaç ay dolaşan önemli bir dedikodu da, yeni Snapdragon 810 yonga setinin cihazlarda aşırı ısınma sorununa yol açmasıydı. Haftalarca tartışılan konu, Samsung’un yeni modelinde Snapdragon’u bırakıp kendi işlemcisi Exynos’u kullanmasına kadar uzamış, Qualcomm, işlemcilerinde böyle bir sorun olmadığını açıklamıştı.

Dedikodular devam etmesine rağmen, Samsung haricindeki markalar Snapdragon 810 ile ilgili bir aksiyon almadı ve her geçen gün bu yonga setine sahip çok daha fazla telefon satışa çıktı. Bu telefonlarda yapılan testler neticesinde, Snapdragon 810’un aşırı ısınmaya sebep olmadığı anlaşılırken, teknoloji dünyası ve cihaz üreticileri de derin bir oh çekmişti.

Ancak, önceki gün Hollanda merkezli Tweaker sitesi, inceleme için aldıkları One M9’u çeşitli testlere sokarken, beklenmeyen bir sonuçla karşılaştı. Tweaker’ın testlerine göre, HTC One M9’da çok önemli bir ısınma sorunu var.

one-m9-hot

Telefonu GFXBench testine sokan Tweaker ekibi, performans ölçmek amacıyla One M9’u sonuna kadar zorladı ve aldıkları sonuç pek de iç açıcı olmadı. Termal kamera ile çekilmiş fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, diğer amiral gemisi telefonlar 40°C civarında bir ısıya sahipken, HTC One M9, 55.4°C ile tüm rakiplerini olabilecek en olumsuz anlamıyla geride bırakıyor. Aynı benchmark testine giren diğer telefonlar, herhangi bir sorun yaşamazken, Snapdragon 810 yonga setine sahip tek telefon olan One M9’un bu görüntüsü can sıkacak cinsten.

Tweakers, test ürünü olarak gönderilen One M9’un, son yazılımı içermediğini belirtmesine rağmen, böylesine bir fark oluşması endişe yaratabilir. Yazılım ile fazla ısınma sorunu kesinlikle çözülebilir olsa da, Snapdragon 810’un biraz daha sorgulanma ihtimali bulunuyor. Umuyoruz HTC kısa zaman içerisinde bu sorunu çözer ve tüm kullanıcılar ile birlikte biz de içimiz rahat bir şekilde One M9’u kullanabiliriz.

28 Mart günü satışa çıkacak olan HTC One M9, ülkemizde 2800 TL’den alıcı bulacak.

Recommended for you

1 Comment

  1. YG

    Mart 25, 2015 at 4:03 pm

    Merhaba, bir de kendi yaptigim karsilastirmali HTC One M9 vs HTC Desire Eye isinma testine bakin. Sonuc Htc One M9 okadar isinmiyor , esasinda Desire Eye daha fazla isiniyor.

    https://youtu.be/AKKW-lFikjA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir