Gündem

HP’nin yeni oyun bilgisayarı: Omen PC

By

on

Üst sınıf oyun PC pazarına geri döneceğini daha önce duyuran HP, açılışı Omen PC ile yaptı.

Çapraz duruşlu tasarımıyla dikkat çeken Omen X masaüstü ve Omen 17 dizüstü bilgisayarlar, en iyi oyun ve sanal gerçeklik deneyimlerini yaşatabilmek adına en güncel işlemci ve ekran kartlarıyla birlikte geliyor. Hal böyle olunca Omen serisi, HP’nin profesyonel iş istasyonları Z serisinden sonra şirketin piyasaya sürdüğü en pahalı konfigürasyon olma özelliği taşıyor.

Küp şeklinde tasarlanan Omen X masaüstü bilgisayarı, iki ayak üzerinde dik (ya da çapraz) duruyor. Hava ve sıvı soğutma sistemleriyle ısıyı dağıtan bilgisayarın özgün tasarımlı kasası başarılı bir havalandırma sistemi sağlıyor. Intel’in Core i5 veya i7-6700K işlemcisini kullanan bilgisayar, iki adet Nvidia GTX 1080 veya AMD Radeon R9 Fury X grafik kartıyla donatılabiliyor. Bilgisayarı ayrıca AMD’nin en yeni Polaris mimarisine sahip Radeon RX 480 ekran kartıyla satın almak da mümkün.

Sabit disk ve SSD için birden fazla depolama yuvası bulunan Omen X, DDR4 bellek, iki adet USB C tipi yuva, sekiz adet USB 3.0 yuva, üçü bir arada medya kart okuyucu, üç ayrı DisplayPort yuvası, bir HDMI girişi, 802.11ac Wi-Fi ve bir gigabit ethernet girişi barındırıyor. HP’nin web sitesi üzerinden temin edilebilen bilgisayarın yurtdışı fiyatları 1.799 dolardan başlıyor. Kendi bilgisayarını toplamak isteyip, sadece Omen X kasa tasarımına sahip olmak isteyenlerin ise 599 dolar ödemesi gerekiyor. HP’nin uluslararası pazara bu ürünü çıkarıp çıkarmayacağı henüz bilinmiyor.

Omen 17 dizüstü bilgisayar ise adından anlaşılacağı üzere 17,3 inç ekrana ve HP verilerine göre 7 saatin üzerinde kullanım sunan 95 vatlık polimer bataryaya sahip. Kalınlığı 32,9 milimetreyle sınırlanan bilgisayarın ağırlığı ise 3,17 kiloya ulaşıyor ki bir oyun bilgisayarı için normal sayılabilecek seviyede. Omen 17’yi almayı düşünenler grafik işlemci olarak Nvidia GeForce GTX 1060 veya 1070 arasında seçim yapabiliyor. Intel’in en güncel işlemicisini kullanan laptop, Nvidia’nın G-Sync teknolojisini destekliyor ve böylelikle oyundaki görüntülerin ekranda daha hızlı oluşmasını sağlıyor. Sanal gerçeklik ve 4K ile de uyumlu olan dizüstü bilgisayarda Bang & Olufsen hoparlörler yer alıyor. Yine HP web sitesindeki ABD fiyatı 1.599 dolardan başlayan bilgisayar için belirli bir satış tarihi bulunmuyor.

HP’nin tanıttığı bir diğer ürün ise Omen X Kavisli Ekran oldu. Nvidia G-Sync teknolojisini destekleyen bu monitör hakkında ise şimdilik tek bilinen 2017 yılında piyasaya sürüleceği.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir