Gündem

HP Pavilion x360, Lenovo’yu kışkırtıyor

By

on

Mobil Dünya Kongresi, cep telefonları ve giyilebilir cihazlar dışında, taşınabilir bilgisayarlar ve hibridler için de oldukça önemli bir buluşma noktası oldu. Bu yılın en öne çıkan ürünlerinden biri de, Lenovo Yoga serisine benzerliğiyle dikkat çeken HP Pavilion x360 tüketici laptopu oldu. 

Aynı Yoga gibi, Pavilion x360 da 11.6 inç ekranını neredeyse 360 derece döndüren bir menteşe sistemine sahip Böylece kullanıcılar Windows 8 bir tablet gibi cihazı kullanabiliyorlar. Ancak Yoga ile benzer özellikleri taşımasına rağmen, giriş seviyesindeki Pavilion x360, Lenovo Yoga serisinin başlangıç fiyatından 199 dolar daha ucuza satışa çıkacak.

HP Tüketici ve PC Çözümleri bölüm başkan yardımcısı Mike Nash, yeni cihazla ilgili olarak: “Hidbir cihazları tercih eden yeni jenerasyona hitap etmek istedik. Hem işi hem de eğlenceyi tek bir cihazda buluşturarak, yaşam tarzlarına uyum sağlamaya çalıştık. Tüketici sağlam bir tasarım ve farklı renkler istiyor.” açıklamasında bulundu.

Bunun için de HP, x360 bilgisayarlarını fırçalanmış alüminyum klavyesine ek olarak, ilk başta kırmızı ve gri renk seçenekleriyle sunacak. Fiyatı düşünüldüğünde, cihazın kalanında plastik bir kasa beklemek çok da yanlış olmayacaktır. 1.4 kg ağırlığındaki dönüştürülebilir cihaz, 2.1 santim kalınlığında ve 26 Şubat’tan itibaren 400 dolar fiyat etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Pavilion x360’ın içinde ise dört çekirdekli Intel Pentium N3520 Bay Trail işlemci, 4 GB bellek, entegre ekran kartı ve 500 GB hibrid hard disk bulunuyor. LED arka aydınlatmalı, 11.6 inç IPS dokunmatik ekranı da 1366×768 piksel çözünürlük sunuyor. Cihaz üzerinde 2 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.0 girişi, bir HDMI girişi, 720p webcam ve Beats Audio destekli stereo hoparlörler bulunuyor. Ağ için de 802.11n Wi-Fi adaptörü ve Bluetooth desteği sunulmuş.

Lenovo Yoga serisi ile bu benzerlik, takdir etmenin bir göstergesi değilse, 360 derece dönebilen cihazların dönüştürülebilir laptoplarda tek çare olduğunu gösterir nitelikte. Yine de HP, fiyat etiketiyle Lenovo’yu zorluyor. Lenovo’nun yanıtını da bekliyor olacağız.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir