Gündem

HP ikiye ayrılıyor

By

on

HP’nin son tüketici ve kurumsal odaklı bölümlerinin uzun süredir birbirlerine zıt olduğu sürekli dile getirilen bir konuydu ve bugün alınan bir karar ile iki bölümün birbirinden ayrılacağı açıklandı. SEC’ye gönderilen bir belgeyle doğruluğu kesinleşen haberin ardından, HP iki farklı halka açık şirkete ayrılacak. Son tüketici odaklı PC, tablet ve baskı ürünleri HP markası altında satılmaya devam edecek ve “kurumsal teknoloji altyapıları” ile “yazılım ve hizmet sektörlerine” yönelik çalışmalar Hwelett-Packard Enterprise adı altında sürdürülecek. HP’nin şu anki CEO’su Meg Whitman Hewlett-Packard Enterprise’ın liderliğini alırken, şirketin Baskı ve Kişisel Sistemler başkan yardımcısı Dion Weisler yeni HP’nin başında olacak.

Bu ayrılığın ardındaki asıl sebep bilinmezken, Recode haberine göre HP daha önce PC bölümünü Dell ve Lenovo’ya satmak istemiş ancak başarılı olamamış. Benzer şekilde sunucu ve hizmetler grubunu da veri depolama alanının liderlerinden EMC ile birleştirmek isteyen HP yine başarılı olamamış. Bu da nihayetinde şirketi kendi içerisinde bir ayrılık kararına sürüklemiş.

HP birkaç ay öncesinde bu mali yıl sonunda 45.000 ile 50.000 arasında çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu, bu yeni ayrılık kararının ardından sayının 55.000 seviyelerine yükseldiği söyleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir