Gündem

Hırsızlar iPhone kilidini kırmak için yeni bir yol buldu

By

on

Çalınan iPhone’ların güvenlik kilidini istihbarat örgütlei bile kırmakta güçlük çekerken hırsızlar çok kurnazca bir yol kullanmaya başladı.

Bilindiği ve daha önce medyada da pek çok kez yer aldığı gibi Apple iPhone telefonların güvenlik kilidini kırmak neredeyse imkansız. Özellikle Apple’ın Find My iPhone servisini kullananlar telefonları uzaktan tümüyle kullanılmaz hale getirebiliyor, öyle ki eğer kullanıcı kendi parolasını unutursa Apple bile bu telefonları tekrardan kullanılabilir duruma getirmeyebiliyor. Bu güvenlik önlemi sayesinde hırsızlar için iPhone çalmak anlamını kaybediyor zira çaldıkları telefonu sıfırlamak ve yeniden satmak imkansız oluyor. Ancak kurnaz hırsızlar bu telefonların kilidini açmak için yeni bir yol keşfettiler.

Telefon hakkında elde ettikleri temel verilerden, veya çalınma durumunda kullanıcının ekranda görünmesi istediği not içinde yer verilen aranacak telefon veya iletişime geçilecek e-mail bilgisi üzerinden bir şekilde kullanıcıya ulaşmanın bir yolunu buluyorlar. Daha sonra bu kullanıcıya sanki Apple’dan gönderiliyormuş görünümünde bir e-posta yollayarak; “Telefonunuz bulundu, size ulaştırmamız için lütfen aşağıdaki iletişim formuna gidin” şeklinde tüketiciyi iCloud benzeri sahte bir sayfaya çekiyorlar. Eğer kullanıcı bu yemi yutarsa kendisinden iCloud bilgilerini alarak telefonun kilidini açıyorlar.

Telefonunun kendisine dönmesini bekleyen zavallı mağdurlar sadece telefonlarını kaybetmekle kalmıyor aynı zamanda iCloud hesabına erişen hırsızlar bu kişinin hassas ve mahrem bilgilerine de ulaşma şansını yakalıyor.

Bu yönteme karşı alınması gereken en temel önlem ise Apple’ın böyle bir hizmet sunmadığını bilmek ve gelen e-postalara karşı tedbirli davranmak. Kesinlikle domain adı Apple.com veya icloud.com olmayan sitelerde oturum açmayarak gittikleri web sitesinin adresinden emin olmak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir