Gündem

Herkes parmak izini verecek

By

on

ABD adalet Bakanlığı akıllı telefon kilitlerini açmak üzere şüphelilerin parmak izi vermesini zorunlu kılacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde güvenlik güçleri tarafından kilidi açılamadığı için içindeki bilgilere ulaşılamayan telefonlar daha önce Apple ile FBI arasında problemli bir sürecin yaşanmasına neden olmuştu. ABD Adalet Bakanlığı artık böyle bir süreç yaşanmasını istemiyor. Bu sebeple ülke genelinde tüm şüpheli kişilerin parmak izleri kayıt altına alınacak. Hatta bu süreç bir adım öteye taşınarak tüm vatandaşların parmak izleri kayıt altına alınabilir. Ancak bu durum büyük bir tartışmayı da beraberinde getiriyor.

Forbes‘un Mayıs ayında ortaya çıkarttığı bir dosyaya göre Federal mahkeme parmak izlerinin alınması yönünde bir karar aldı. Adalet Bakanlığı’nın da görüşüne göre bu parmak izlerinin toplanması telefon kilitlerinin açılması için büyük önem taşıyor. Ancak süreç sadece şüpheliler için değil şu anda California’da yaşayan herkesin parmak izi vermesini zorunlu kılacak şekilde gelişmiş durumda.

Uzmanların görüşü daha önce böyle bir şeyin hiç yaşanmamış olduğu yönünde. Yasal süreçleri yürüten kurumların telefonların parmak izi güvenlik sistemlerini aşmak için bu tarz yöntemlere başvurması doğru bulunmuyor.

Mahkemeler ise polis güçlerine akıllı telefonların kilitlerini açmak için şüphelilerin parmak izlerini kullanmaya izin veriyor. Yine bu yıl içinde bir çete liderinin kız arkadaşının parmak izini almak için mahkeme karar çıkartmıştı.

Bu gelişmeler yasal mercilerin telefonların PIN kodlarını toplamasına imkan tanımıyor.

Görünen o ki parmak izi konusu gelecek günlerde ABD’de daha çok tartışılacak.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir