Gündem

Hackerler Rio Olimpiyatlarına el attı

By

on

Herkesin gözü 2016 Rio Olimpiyatlarına dönmüşken hackerlar boş durmuyor. Tuzak olarak sahte Wi-Fi ağları kuruyor.

Rio Olimpiyatları şehre milyonlarca yeni ziyaretçiyi de beraberinde getirdi. Tüm bu ziyaretçilerin ellerinde birer akıllı telefon olması hackerların iştahını kabartıyor. Bir şekilde bu telefonlar üzerinden olimpiyatları izlemeye gelenlerin ceplerini nasıl boşaltabileceklerine kafa yoran hackerlar yaygın saldırı yöntemleri kullanmayı tercih ediyor.

Yaklaşık 500 bin kişiyi hedefleleyen hackerlar öncelikle oltalama tabir edilen Phishing saldırıları ile sahte e-postalar göndererek ziyaretçilerin bilgilerini çalmaya çalışıyorlar. Genellikle “Olimpiyatları ziyaretiniz size ödüller kazandırdı. Bu sayfaya girerek ödülünüzü alabilirsiniz” veya “Müsabakalar için dağıtılan ödül biletlerine buradan ulaşabilirsiniz” gibi mesajlar veya henüz satışı başlamamış müsabakalar için sahte siteler üzerinden bilet sipariş sayfaları hazırlayan hackerlar, bunlara aldanan kullanıcıların hassas ve kişisel bilgilerini ele geçirebiliyor.

Sıkça kullanılan bir diğer yöntem ise sahte Wi-Fi ağları kurmak. Ücretsiz veya resmi olimpiyat erişim noktaları gibi görünen Wi-Fi ağları kuran hackerlar bu yapılar üzerinden DNS değiştirip kullanıcı bilgilerini çalmak amacıyla kurdukları sahte sosyal ağ veya bankacılık sayfalarını gerçek domainler altında gösterebiliyorlar. Örneğin kullanıcı Twitter.com adresinde Twitter’a girdiğini düşünüyor ancak kendi DNS’leri ile kullanıcıyı farklı bir IP’ye yönlendiren hackerlar böylelikle bu kişinin twitter erişim bilgilerini ele geçirebiliyor.

Kimi zamanda ücretsiz Wi-Fi adı altında kullanıcıların cep telefonu veya bilgisayarlarına zararlı uygulama indirmesini talep edebiliyorlar, bunun farkında olmayan pek çok kullanıcı bu zararlı yazılımları indirerek kuruyor.

Sadece Rio Olimpiyatlarına özel olmayan bu saldırı türlerine karşı kullanıcıların bilgili olması ve kesinlikle kanmamaları gerekiyor. Özellikle çift yönlü güvenlik önlemleri alınması bu gibi saldırılar için büyük önem taşıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir