Gündem

Hacker’lar kazandı, Sony son filmi The Interview’ı iptal etti

By

on

Sony Pictures’ın önceki haftalarda uğradığı saldırıyı ve sonucunda yaşananları olabildiğince aktarmaya çalışmıştık. Hacker’ların tehditlerine ve filmlerini yayınlamasına bile direnen Sony, nihayet havlu attı ve James Franco ile Seth Rogen’ın başrollerinde olduğu 25 Aralık’ta çıkması planlanan filmi The Interview’ı, büyük sinema salonları da gösterim kararlarından vazgeçince, iptal etti.

Sony’den yapılan açıklama şu şekilde:

Sinema salonlarının da çoğunluğu tarafından filmimiz The Interview’ın gösterilmeyeceğine karar verilmesinin ardından, daha önce planladığımız 25 Aralık gösterimini sürdürmemeye karar verdik. Ortaklarımızın kararını anlıyor ve saygı duyuyoruz. Aynı şekilde çalışanların ve sinema seyircilerinin güvenliğini de ön planda tutuyoruz.

Sony Pictures, çalışanlarımız, müşterilerimiz ve işimize yönelik çirkin bir suç saldırısının kurbanı olmuştur. Bize saldıran kişiler, fikri mülkiyetlerimizi, özel e-postalarımızı, hassas ve önemli bilgilerimizi çalarak ruhumuzu ve enerjimizi yok etmek istemiştir. Tüm bunların sebebi de göründüğü kadarıyla sevmedikleri bir filmin gösterimini engellemektir. Filmin dağıtımını durdurduğumuz için çok üzgün olduğumuzu belirtmekle birlikte, şirketimize, çalışanlarımıza ve Amerikan halkına daha fazla zarar vermemek için bu kararı aldığımızı vurgulamak istiyoruz. Yapımcılarımızın her daim arkasında duruyor ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar destekliyoruz. Sonuç bu şekilde olduğu için ne kadar üzgün olduğumuzu söylesek azdır.

Hack saldırısı 24 Kasım’da gerçekleşmiş, daha sonrasında saldırganların tehditlerinin boş olduğu düşünülmesine rağmen Sony’nin çıkarmayı planladığı filmler torrent sitelerinde paylaşılmı ve daha sonra da şirket sırlarını, çalışanların bilgilerini, e-posta ve şifrelerini içeren belgeler yayınlanmıştı. Sony direnmeye devam etse de çalışanlarının ve şirketin geleceğinin iyiliği için artık havlu atmış gibi görünüyor.

The Interview’ın daha sonra DVD, Blu-Ray gibi seçeneklerle veya kısıtlı sayıda piyasaya çıkma ihtimali de bulunmuyor. Başlarda Sony’nin bu yoldan ilerleyeceği düşünülse de, LA Times muhabirine göre Sony hiçbir şekilde filmi göstermeyecek.

Recommended for you

1 Comment

  1. seth

    Aralık 18, 2014 at 3:07 pm

    biraz eksik bir haber olmuş, filmin iptal olmasının asıl sebebi hackerlardan gelen 16 aralık açıklaması. 9 eylül’ü hatırlayın falan demişler. şirket güvenliği falan hikaye yani.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir