Gündem

Hack saldırısı Sony’i vurmaya devam ediyor

By

on

Geçtiğimiz hafta, şirket içerisinden gelen destekle olduğu tahmin edilen bir saldırı Sony Pictures’ı vurmuştu. Saldırganlar, talepleri yerine getirilmezse şirket sırlarını açığa çıkaracaklarını duyurmuş ama bir haftalık süreçte pek ses çıkmamıştı. 

Ancak hacker’lar geçtiğimiz pazar günü sessizliklerini bozdu ve Sony Pictures imzalı beş yeni film, sinemalarda gösterime girmeden torrent sitelerinde paylaşıldı. Milyonlarca kişi filmleri indirirken, Sony’den konuyla ilgili bir hamle bekleniyordu ama sıradaki hamle de saldırganlar cephesinden geldi.

Bugün itibariyle, hacker’lar Sony Pictures’a ait olan ve “onlarca terabayt” şeklinde ifade ettikleri çok sayıda gizli belgeyi paylaşım sitelerinde yayınladı. Aşağıdaki resimde Pastebin üzerinden alınmış bir ekran görüntüsünde paylaşım araçlarını görmeniz mümkün ancak prensip gereği saldırganların verdiği linkleri sansürleyerek paylaşıyoruz.

Screen_Shot_2014-12-02_at_5_05_56_pm

Gizli belgeler içerisinde geçtiğimiz haftaki saldırıdan sonra yayınlanacağı söylenen, şirketin üst yönetim kademesinin maaş bordrölerine kadar çok sayıda şirket içi belge bulunuyor. Ek olarak Sony Pictures bünyesinde çalışan herkese maaş, adres bilgileri ve daha çok sayıda kişisel bilgi bulunuyor. Şirketin filmlerden elde ettiği gelirler gibi diğer finans kayıtları da belgeler içerisinde yer alıyor.

Re/code sitesi, saldırının sorumluları için Sony’nin Kuzey Kore’ye baktığını belirtse de, Sony Pictures adına şu an hiçbir şey çözüme kavuşmuş değil. Bu süreçte Sony Pictures’ın basın odasına yapılan yorum istekleri de geri çevriliyor. Şirket kesinlikle çok zor bir dönemden geçiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir