Gündem

Hack saldırısı Sony’i bitirdi

By

on

Geçtiğimiz hafta Sony’nin Hollywood ayağı Sony Pictures’ın hack saldırısı aldığını yazmıştık. Yaşanan gelişmeler neticesinde önceki gün şirketin kısa zaman içerisinde çıkması planlanan beş filmi internete sunuldu.

Hacker’lar, saldırının ardından Verge’e yaptıkları açıklamada, “Biz eşitlik istiyoruz. Sony istemiyor. Bu, üst yönetime açtığımız bir savaş.” demişler ve direkt olarak saldırının içeriden alınan yardımlarla gerçekleştiği fikri yayılmıştı.

Sony’nin bu sene sonu ve 2015 başına çıkarmayı planladığı Fury, Annie, Mr. Turner, Still Alice ve To Write Love on Her Arms filmleri, hafta sonu itibariyle çeşitli dosya paylaşım ve torrent sitelerine düştü. DVD Screener denilen ve film piyasaya çıkmadan önce belirli noktalarda gösterilen bu sürümler, daha önceleri de birçok film için sızsa da, beş filmin bir anda ve hack saldırısının ardından gelmesi, direkt olarak Sony’nin tehditlere boyun eğmediğini gösteriyor. Şirket bunun cezasını ise çok ağır bir şekilde ödüyor. Korsan aktivite takip firması Excipio’nun verilerine göre, 30 Kasım itibariyle sızan filmlerden Brad Pitt’in başrolünde yer aldığı Fury, toplam 1.2 milyon kez indirilirken, Annie de 200.000’in üzerinde indirme aldı.

Sony sözcüsü, konuyla ilgili olarak “Sony Pictures Entertainment içeriğinin çalındığı bu hadise hırsızlık kapsamına girmektedir ve yetkililerle bu konuda ortak bir çalışma içerisindeyiz.” açıklaması yaptı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir