Gündem

Google’ın dünyaya ücretsiz Wi-Fi götürme projesi başlıyor

By

on

Google, belki de dünyada yepyeni bir devri başlatacak olan yepyeni projesine New York’ta başlıyor. Şirketin tüm dünyaya oldukça hızlı ve ücretsiz Wi-Fi götürme planı, bu yıl içerisinde başlayacak. İlk olarak Eylül ayında New York için devreye girecek olan sistem ile sokakta gezen herkes internete kavuşacak.

Bloomberg’ün haberine göre, Google hâli hazırda ücretsiz Wi-Fi işini çözecek bir şirket kurmuş durumda. Google’ın desteklediği Sidewalk Labs, New York’taki 10.000 adet eski telefon kulübesini reklam destekleyen Wi-Fi sütunlarına dönüştürme görevini üstleniyor. Şirket aynı zamanda New York’ta ücretsiz Wi-Fi hizmeti veren Control Group ve Titan gibi şirketleri satın alan bir dizi yatırımcılara da liderlik ediyor.

New York’taki telefon kulübeleri, Eylül ayında yerini tablet arayüzüne benzer ekranlara bırakırken, vatandaşlara ücretsiz akıllı telefon şarj etme, ücretsiz yurtiçi arama yapma ve şehir ile ulaşım bilgilerini anında alabilecekleri bir sistem kullanma imkanı sunulacak. Yine de kulübelerin en önemli özelliği, 50 metreye kadarlık alanda hizmet verecek olan çok hızlı Wi-Fi bağlantısı olacak. Her kulübenin yan tarafında bir de reklam oynarken, program sayesinde şirketin önümüzdeki 12 yıllık süreçte 500 milyon dolar reklam geliri elde etmesi bekleniyor.

Google’ın bu hizmeti daha sonra hangi şehirlere taşımayı planladığına dair bilgi olmasa da, yavaş yavaş yayılmak istedikleri vurgulanıyor.

Recommended for you

0 Comments

  1. Sohbet

    Haziran 30, 2015 at 1:05 pm

    Yok daha neler :)) süper birşey olur 😀

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir