Gündem

Google’ın balonlarla internet projesi hayata geçiyor

By

on

Google’ın birkaç yıl önce çalışmalarına başladığı, dünyaya balonla internet götürme projesinde son viraja girildi. Helyum ile uçurulacak ve 4G mobil internet yayacak olan binlerce balon için hazırlıklarda son aşamaya geçildi.

Proje lideri Mike Cassidy, “Binlerce balonu gökyüzüne bırakacağımız güne gittikçe daha da yaklaşıyoruz.” derken, binlerce sayısının abartı olmadığını ve başka türlü internet erişimi sağlama imkanı olmayan yerlerde sağlam bir bağlantı sunmak için bu kadarına gerek olduğunu belirtti.

Cassidy, bunun dışında bir balon üretirken harcanan zamanın da önemli ölçüde azaldığını ekledi: “İlk başlarda bir balonu hazırlamamız 3 ya da 4 günümüzü alırken, artık kendi üretim tesisimiz sayesinde otomatik sistemler yalnızca birkaç saat içerisinde bir balonu hazır edebiliyor.”

Dünyanın en büyük teknoloji devi hâli hazırda balon projesiyle ilgili Yeni Zelanda’da Vodafone, Latin Amerika’da Telefonica ve Avustralya’da da Telstra gibi büyük operatörlerle deneme çalışmalarını sürdürüyor. Proje tamamlandığında, üçüncü dünya ülkelerinde internet erişimi olmayan bölgelere gökyüzündeki balonlar sayesinde internet verilmesi planlanıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir