Gündem

Google’ın Android One programı bekleneni veremiyor

By

on

Google, bundan neredeyse tam bir yıl önce büyük umutlar ve amaçlar doğrultusunda Android One programını duyurmuştu. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere ucuz akıllı telefon sunarak insanların mobil dünyayla tanışmasını amaçlayan ve geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye’de de devreye alınan Android One programına dair raporlar yeni yeni yayınlanıyor ve görünüşe göre işler Google’ın istediği gibi gitmiyor.

İlk bakışta durumu olmayan insanları bu yeni teknolojiyle tanıştırıp, özellikle Hindistan ve Çin gibi ülkelerde iletişimin yolunu açmak isteyen Android One, duyurulduğu zaman tam da bu amaca hizmet edecek gibi görünen bir sistemdi. Ancak son raporlara göre, Android One programı kapsamında Hindistan’da yalnızca bir milyon cihaz satılırken, Google’ın “sıradaki bir milyar insan” hedefi için çok çok ağır bir başlangıç yapılmış oldu.

GSM Arena’nın haberine göre, Google bu kötü sonuçların farkında, bunları düzeltmek için tüm hatalarını gözden geçirmeye ve Android One’ı yaymaya kararlı. Google ürün yönetimi genel başkan yardımcısı Caesar Sengupta da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hayır, programda geri adım atmıyoruz. Aksine kararlılığımız sürüyor. Android One şu an için yedi farklı ülkede devreye girmiş durumda ve tüm dünyada yerel ve büyük üreticilerle Android One’ı daha fazla pazara sokmak için çalışıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Google’ın durumu düzeltmek için belirlediği sorunlardan ilki, kimi cihazların belirlenen pazarlar için hiç uygun olmaması. Android One’ın önümüzdeki senelerde çıkacak cihazları, daha ülkelere özel telefonlar olacak. Ek olarak, Google’ın belirlediği maksimum 120 dolarlık fiyat etiketi de üreticileri kısıtlayan bir sınırdı. Bunu 100-200 dolar baremine çekmeyi planlayan şirket, bu sayede üreticilere çok daha geniş bir alan sunacak ve yapılacak iyileştirmeler, Android One telefonları nispeten daha çekici hâle getirecek.

Son olarak da dağıtım ile ilgili sorun olduğunu söyleyen Sengupta, “Android One’ı ilk çıkardığımızda insanların telefonlara ulaşma imkanı yeterince geniş değildi. Bundan sonraki lansmanlarımızda cihazların her yerden, her şekilde erişilebilir olduğundan emin olacağız.” diyor.

Google’ın başarıya ulaşamamış bu projesinde en azından sorunları belirlemesi ve bunlara yönelik çalışmalar sürdürmesi oldukça önemli. Dünyanın teknolojiyle buluşması için önemli bir yeri bulunan Android One programının dev hedeflerine ulaşmaması için hiçbir sebep yok.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir