Gündem

Google yapay zeka ile sıkıştırıyor

By

on

Google’ın yapay zeka araştırmacıları, sıkıştırma performansı JPEG’i geçecek bir yöntem geliştirdi.

“Küçük güzeldir” deyişi en çok medya dosyalarında anlam buluyor. Sıkıştırılmış görselleri saklamak veya taşımak, sıkıştırılmamış olanlara göre çok daha kolay oluyor ve şimdi Google, bu alanda JPEG‘i yenmek için bilişsel ağları kullanıyor.

İşe internette bulunan 1280×720 çözünürlükte 6 milyon rastgele örnek almakla başlayan Google, sonra bunları atlamasız 32×32 bloklara ayırdı ve en kötü sıkıştırma oranlarıyla sıkıştırdı. Buradaki amaç aslında en zor sıkıştırılacak veriyi işlerken performansı artırmaktı. Çünkü geri kalan her türlü sıkıştırma daha kolay olacağını için başarı oranı da artacaktı.

Sonraki adım olarak, Google’ın geçen yıl açık kaynaklı hale getirdiği TensorFlow adlı makine öğrenme sistemini kullanan araştırmacılar; bu yöntemle bir milyon adımla sistemi eğitti ve en iyi sıkıştırma sonuçlarını hangi eğitim modelinin sağladığını bulabilmek için bir dizi teknik ölçüm topladı.

Nihayetinde Google araştırmacılarının oluşturdukları modeller, JPEG sıkıştırmanın ortalama standart performansını geçmeyi başardı. Araştırmacıların bir sonraki hedefi ise büyük görüntüler için video sıkıştırma codec’lerinde kullanılan sıkıştırma yöntemlerini geçmek. Bunun daha zor olduğunu belirten yetkililer, “Çünkü bu yöntemler daha önceden çözümlenmiş paketleri yeniden kullanmak gibi numaralar sergiliyor” diyor. VP8 video codec’ten üretilen WebP sıkıştırma yöntemi buna bir örnek oluşturuyor.

Araştırmacılar son olarak söz konusu sıkıştırma işi olduğunda net bir kazanan belirlemenin kolay olmadığını söylüyor; zira elde edilen performans ölçümleri her zaman insan algısıyla aynı sonucu vermiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir