Gündem

Google yapay zeka ile artık dudak okuyabiliyor

By

on

Google’ın yapay zeka uygulaması DeepMind insanlardan daha iyi dudak okuyabilecek hale geldi.

Oxford Üniversitesinde Google’ın yapay zeka ürünü DeepMind kullanılarak oldukça güç sayılabilecek bir alanda önemli bir gelişme kaydedildi.

Bilim insanları altı farklı TV programından 5 bin saatin üstünde görüntü ile DeepMind uygulamasını görüntülerden dudak hareketlerini analiz edecek ve çıkarım yapabilecek şekilde eğitti. Eğitim sürecinde 118 bin farklı cümle kullanıldı. Ocak 2010 ile Aralık 2015 tarihleri arasında geliştirilen yapay zeka uygulaması 2016’nın Mart ayından Eylül ayına kadar test edildi.

Nihayet ortaya çıkan sonuç şaşırtıcı derecede iyi oldu. Sistem bu alandaki insanlardan çok daha iyi duadak okuması yapabilecek hale geldi. Rastgele seçilen 200 cümleden profesyonel bir dudak okuma uzmanı kelimelerin sadece yüzde 12,4’ünü çözebilirken yapay zekanın başarı oranı yüzde 46,8 oldu.

lips2

Peki, bu sistem nereden kullanılabilir?

Öncelikle duyma yetisi olmayan engelliler için her türlü görüntünün metine dönüştürülmesi önemli bir gelişme. Ayrıca gürültülü ortamlarda sesli metin yazdırma veya Siri gibi dijital asistanların daha iyi anlayabileceği şekilde komutlar vermek mümkün olabilecek.

Geçtiğimiz günlerde Google’ın çeviri servisini güncellemesi ve şimdi de bu gelişme arka arkaya gelince insan yapay zekanın gittiği noktaya hayret ediyor. Bakalım ilerleyen günlerde başka neler göreceğiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir