Gündem

Google Tone ile Chrome canlanıyor

By

on

Google’ın son deneyi, Chrome eklentisi Google Tone, teknolojinin geldiği son noktayı gösteren muhteşem bir eklenti.

Google’ın en yeni tarayıcı eklentisi Tone, ses kullanarak yakındaki insanlarla hızlı bir şekilde sayfa paylaşmaya olanak sağlıyor. Chrome Web Mağazası’ndan indirilebilen eklenti, sahip olunan bilgisayar fark etmeksizin herhangi bir Chrome kullanıcısı tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor.

Yeni eklentinin çalışma prensibi ise şimdiye kadar görmediğimiz cinsten. Birlikte çalışılan ortamlarda kusursuz olacağını düşündüğümüz Google Tone’un işleyebilmesi için, eklentinin kurulu olduğu iki bilgisayarın, birbirinin sesini duyabilecek kadar yakında ve seslerinin açık olması gerekiyor. Paylaşmak istediğiniz sayfayı açtıktan sonra tarayıcının sağ üst kısmında bulunan eklenti simgesine tıklıyorsunuz, bilgisayarınızdan birkaç bip sesi çıkıyor ve paylaşmak istediğiniz sayfa, diğer kullanıcının Chrome’unda bir bildirim olarak görünüyor.

Google çalışanları Alex Kauffman ve Boris Smus’un bir öğleden sonra doğan fikrin ardından ortaya çıkardıkları bu eklentiyle ilgili Google blogunda yazdıkları şu şekilde: “Tone, e-posta ve anlık sohbet gibi dijital iletişim yöntemlerinin tüm dünyadaki insanlarla bir şeyler paylaşmayı inanılmaz ölçüde kolay, hızlı ve ucuz yapmasına rağmen, hemen yanımızdakilerle bir şeyler paylaşma işini zorlaştırması sebebiyle ortaya çıktı. Google Tone, hemen yanınızdaki insanlarla dijital içerik paylaşmayı, onlarla konuşmak kadar kolay bir hâle getirmeyi amaçlıyor.”

İkili, eklentinin farklı ses seviyeleri gibi faktörler sebebiyle performansında sorunlar görülebileceğini söylese de, eklentinin gözlemlediğimiz kadarıyla gayet iyi çalıştığını söyleyelim. Birlikte çalışan tüm kullanıcıların kesinlikle faydalanabileceği Google Tone’u kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir