Gündem

Google Tablolaları ile piksel sanatı

By

on

Her bir hücreyi ilmek ilmek dokumak ve ortaya muhteşem bir eser çıkartmak… Hmmm, belki bir kısa yolu vardı.

Her dijital fotoğrafın bir pikselden oluştuğunu biliyoruz. Bu piksel temel renklerin birleşimi ile bir renge karşılık gelen değere sahip. Bu şekilde milyonlarca piksel birleştiğinde ortaya bir fotoğraf çıkıyor.

Şimdi Google’ın web tabanlı Tablolar uygulamasını kullanarak her bir hücreye bir renk versek ve ortaya bir sanat eseri çıkartsak. Nasıl mı? Aşağıdaki fotoğrafa bir göz atın.

mona2-796x398

Şimdi konuyu anlamaya başladınız. Şüphesiz ki böyle bir çalışmayı elle teker teker her hücreye bir renk vererek yapmak imkansız denilebilecek kadar güç ancak arkadaşlarınızı bu tarz bir sanat eseri ile etkilemek istiyorsanız bunun daha kolay bir yolu var.

Amit Agarwal isimli bilgisayar programcısının geliştirdiği basit bir uygulamayı Google Tablolar içine entegre ederek 300×300 çözünürlükteki tüm fotoğrafları birer piksel sanatına dönüştürebilirsiniz.

Öncelikle bu linki tıklayarak gerekli dosyayı kopyalayın. Endişe etmenize gerek yok zararlı bir yazılım içermiyor. Daha sonra Google Tabloları açın ve menüye gelen Spreadsheet Art seçeneği üzerinden fotoğrafınızı yükleyerek bir kaç ayar yapınca piksel sanat eseriniz tamamlanmış olacak. Bu dosyayı arkadaşlarınız ile paylaşarak onları şaşırtabilirsiniz veya kız arkadaşınızın kalbini tekrar fethedebilirsiniz.

Aşağıda bu yöntemin videosunu da seyredebilirsiniz.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir