Gündem

Google Play sahtekarların oyun alanı oldu

By

on

Google Play üzerindeki uygulamaların sahte yorum ve indirmeler ile ön sıralara çıkartılması için ek önlemler alınıyor. İşe yarayacak mı?

Google Play üzerindeki mobil uygulamların hak ettikleri şekilde sıralanması uzun süredir uygulama geliştirenler kadar gerçekten popüler uygulamalara ulaşmak isteyen kullanıcılar için de önemli bir problem. Google bu konuya bu güne kadar kalıcı bir çözüm getiremedi. Google en son Android Developers Blog üzerinde yayınldığı bir makalede bazı uygulama geliştiricilerin uygulamalarının öne çıkması için sahte yorum ve indirmeler ile manipülasyon yapıldığının farkında olduklarının altını çizdi.

Bu noktada Google bu tarz eylemlerde bulunanların uygulamalarının yasaklanarak sistem dışına atılacağı uyarısında bulundu. Ancak günün sonunda teknik olarak bu problemi çözecek kalıcı bir geliştirmeden bahsedilmiyor. Çok iyi bir uygulamanın bile mağazada keşfedilmesi her geçen gün daha da zorlaşıyor. Öte yandan uygulamasının öne çıkması için üçüncü parti çözümler sunan yerler ile çalışan uygulama geliştirici ve firmaların da bu çözüm sağlayıcıların Google kurallarına uyduğundan emin olması gerekiyor aksi takdirde farkında bile olmadan artık ceza alma ihtimalleri bulunuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir