Gündem

Google Play Music’te ücretsiz dinleme devri başlıyor

By

on

2015 yılı, müzik dünyası için oldukça hızlı geçiyor. Haziran başında duyurulan ve yine bu ay sonunda hizmete girecek olan Apple Music, sektörü heyecanlandırırken, Google’dan da karşı hamle diyebileceğimiz bir duyuru geldi.

Şu ana kadar Türkiye’nin içerisinde bulunmadığı çok sayıda farklı ülkede hizmet veren Google Play Music, öncelikli olarak Amerika’da olmak üzere reklam destekli ücretsiz bir sürüm çıkardı. Yeni çıkan Tidal ve Apple Music gibi uygulamalar, daha çok premium hizmetlere odaklanmışken, Google’ın ters yönde ilerlemesi ise bir miktar şaşkınlıkla karşılandı.

Spofity’ın ücretsiz versiyonu ile benzer şekilde hizmet verecek olan Google Play Music’te, kullanıcılar anlık modlarına göre çeşitli radyo istasyonları da dinleyebilecek. Bu istasyonlar, Google’ın geçtiğimiz sene satın aldığı Songza tarafından sağlanacak.

Google, reklam destekli model ile müşterilerini ücretli sürüme çekmek istediğini söylüyor. Müzik içeriğine çevrimdışı erişme, kendi çalma listelerini oluşturma ve elbette kesintisiz müzik dinlemenin Google Play Music için bedeli ise aylık 9.99 dolar.

Hem ücretli, hem de ücretsiz servisi kullanan kullanıcılar, kendi arşivlerine erişebilecek ve 50.000’e kadar şarkı dinleyebilecek. Bugün itibariyle Web hizmeti devreye giren Google Play Music’in Android ve iOS uygulamalarının da hafta bitmeden yayına alınması bekleniyor. Sistemin ABD dışına çıkıp çıkmayacağı ise şu an için belirsiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir