Donanım

Google Pixel ile tanışın

By

on

Google akıllı telefonlarını geliştirmeye devam ediyor. Google Pixel isimli yeni modelin adı çok çekici gelmese de ekran ve kamera deneyiminde önemli iyileştirmeler söz konusu.

PCWorld editörlerinin katıldığı Google etkinliğinde Google’ın şapkadan çıkardığı tüm ürünleri ilk elden görme şansımız oldu. Elbette henüz hiç bir ürünü uzun süreli test etme şansımız olmadı ve gerçek hayat deneyimi konusunda bir fikir belirtmek için erken ancak ürünlere hızlıca göz gezdirdiğimiz 15 dakikalık süre içinde ilk izlenimlerimizi sizinle paylaşacağız. Karşımızda Google’ın yeni akıllı telefonu: Google Pixel.

Gerçek bir Android deneyimi yaşamanız için Google tarafından geliştirilen ve bu güne kadar Nexus adı ile piyasaya sürülen Google akıllı telefonların son üyesinin adı Pixel olarak değiştirildi. Bu ismin çok çekici olduğunu söyleyemeyiz. Öte yandan teknolojilerine odaklandığımız ilk dikkat çeken 5 inç ve 5,5 inç olmak üzere iki farklı ekran büyüklüğüne sahip modeller karşımıza çıkıyor.

Kamera deneyiminin iyileştirildiği yeni telefonlardaki en büyük gelişme ise Google’ın yapay zeka temelli makine öğrenmesi ile sürekli kendini geliştiren asistan uygulaması.

google pixel side

Özellikler

Demo esnasında tüm zamanımızın tamamını 5,5 inç ekrana sahip Pixel XL modeli ile harcadık desek yeridir. Snapdragon 821 işlemci, 4GB RAM ve 12.3-megapiksel çözünürlükte arka kamera ile gelen Pixel XL  3.460mAh pili ile küçük kardeşinden ayrılıyor. 5 inç ekran büyüklüğüne sahip Pixel 2.770mAh pile sahip ve diğer teknik özellikleri XL ile aynı. Her iki telefon da AMOLED ekran ile gelirken XL’in ekran çözünürlüğü 2560×1440 piksel ve küçük kardeşinin 1920×1080 piksel olarak karşımıza çıkıyor. Pixel XL 5,7 inç ekrana sahip Nexus 6P’den biraz daha küçük ancak bu durum daha hafif ve elde daha rahat duran bir telefon olarak XL’i karşımıza çıkartıyor.

Google Nexus 6P’de kameranın etrafını saran hafif çıkıntılı elipsi Pixel serisinde kaldırmış. Bu haliyle daha şık göründüğünü düşünsek de aksi yönde fikir belirtenler de yok değil.

google pixel back in hand 2

Pixel model telefonların kasaları alüminyum malzemeden üretilmiş ve limitli sayıda satılacak olan “really blue” (gerçek mavi) modelin çok şık durduğunu söylemek lazım.

Google Asistanı

Google Pixel’in her iki modeli de Android 7.1 işletim sistemi ile birlikte geliyor. 7.0’a göre devasa bir değişiklik yok ancak ana ekrandaki tüm ikonların artık daire şeklinde tasarlandığını görüyoruz. Bir diğer kozmetik yenilik ise artık ekranın altında tüm uygulamalara ulaştığınız buton bulunmuyor. Bunun yerine ekranın altından yukarı doğru parmağınızı sürüklediğinizde uygulama çekmecesi açılıyor ve tüm uygulamalara bu şekilde ulaşabiliyoruz.

Google Pixel Phone

Pixel’in en önemli özelliği ise Google Asistan. Home tuşuna uzun süre basarak açtığınız Google Asistanı küçük bir çocuk gibi sizi zamanla tanıyan bir yapay zekaya sahip. Bu Asistan Google’ın yeni mesajlaşma uygulaması Allo ile entegre ve zaman içinde telefonunuz üzerinde yaptığınız her şeyin ana merkezi olmayı hedefliyor.

Bir örnek vermek gerekirse “OK Google, text Debbie” diyerek Debbie’ye bir mesaj yazdırmaya başlayabiliyorsunuz ve bunun için sesinizden başka bir araca ihtiyacınız yok. “OK Google, show me pictures from last April” dediğinizde asistan sizi anlıyor ve Nisan ayında çekilen fotoğrafları ekrana getiriyor. Şimdilik Türkçe desteği bulunmuyor ama eli kulağında olduğunu umuyoruz. Asistanı kullandıkça çok keyifli ve beklediğinizden daha akıllı olduğunu göreceksiniz.

Google Assistant Google Pixel

Daha hızlı bir kamera deneyimi

Maalesef kötü haberle başlayalım Google kamera arayüzüne el ile kontrolleri koymamış. Yani elle odaklama, diyafram hızı, ISO ve diğer ayarları yapamıyorsunuz. Uygulama neredeyse standart Android ile gelen kamera uygulamasıyla bire bir aynı. Ancak Google performans konusunda ciddi bir yol almış. Nexus 6P’den bile daha hızlı bir kamera söz konusu. Artık çok daha hızlı odaklama ile inanılmaz bir hızla fotoğraf çekmek mümkün.

google pixel top

USB Type-C ile şarj olan telefonlar için Google dünyanın en iyi kamera deneyimi garantisini veriyor. Arka kamera sadece 12.3 megapiksel ve F2.0 değerine sahip olabilir ancak Google 1.55 mikron büyüklüğündeki alıcı pikseller ve yazılım algoritması ile piyasadaki en iyi görüntüyü veren akıllı telefonu ürettiğini iddia ediyor. Bunu zaman içinde göreceğiz.

Şu anda içlerinde Türkiye’nin olmadığı ülkelerde ön siparişe açılan telefonlar 20 Kasım’dan itibaren tüketiciler ile buluşacak. Ayrıca Google Mağaza’dan sim kilidi olmayan modeli de almak mümkün olacak. Henüz cevaplarını bulamadığımız sorularla birlikte daha detaylı testleri yapmak için biz heyecanla bekliyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir