Gündem

Google modüler telefondan vazgeçti

By

on

Google donanım alanında yatırımlarını gözden geçirirken, değiştirilebilir parçalara sahip bir modüler akıllı telefon yapma planını rafa kaldırdı.

Project Ara adını taşıyan bu çalışma çerçevesinde, çeşitli parçaları ayrı olarak satılan ve tıpkı toplama bilgisayar gibi konfigüre edilebilen bir akıllı telefon geliştiriliyordu. Ancak Google bu cihazı kendi içinde geliştirmeme kararı aldı. Yine de Reuters haberine göre Google imzalı bir modüler akıllı telefon, lisans sözleşmeleri üzerinden farklı üreticiler ile (tıpkı Nexus cihazlar gibi) son kullanıcıyla buluşabilir.

Lego parçaları gibi birleştirilebilen bir akıllı telefon tasarımı ilk olarak 2013 yılında, Google’ın önce satın aldığı daha sonra da Lenovo‘ya sattığı Motorola Mobility alt şirketinde filizlendi. Tıpkı Android‘in yazılım dünyasında yaptığı gibi, donanım alanında da ücretsiz ve açık bir donanım platformu oluşturarak modüler akıllı telefonların önünü açmak isteyen Google, modül üreticiler ve diğer iş ortaklarıyla birlikte bir donanım ekosistemi oluşturmayı hedefliyordu.

Geçtiğimiz yıl projeyi Puerto Rico‘da pilot testlere tabi tutan Google, donanım alanında yaptığı yatırımları gözden geçirme kararı aldı ve bu inceleme neticesinde Project Ara’yı gözden çıkardı. Araştırma şirketi IDC’den Bryan Ma, bu projeyi tanımlarken “Project Ara etkileyici bir konsept ama ticari anlamda başarı göstermesi sürpriz olur. Akıllı telefonlar küçük boyutlu tasarımları gereği çok sıkı entegrasyona ihtiyaç duyuyor” dedi.

Modüler olarak güçlendirilebilir telefonlarla elektronik atıkları azaltmanın asil bir fikir olduğunu belirten Ma, buna karşın akıllı telefon pazarındaki hızlı cihaz döngüsüne karşı mücadele etmenin zor olacağını belirtti ve Apple ile Samsung gibi rakiplerin her yıl göz alıcı yeni telefonlar çıkarmasını örnek verdi.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir