Gündem

Google, mobil aramayı iyileştiriyor

By

on

Elimizdeki telefonlarla en çok gerçekleştirdiğimiz online işlemlerden biri de normal web kullanımıyla benzer şekilde arama yapmak. Ancak mobil cihazlarda yaptığımız bu aramalar, yeri geldiğinde doğru sonuca ulaşmamızı bir nevi engelleyebiliyor.

Google, bugün resmi blogunda yaptığı açıklama ile mobil arama sonuçlarını iyileştirecek bir düzenlemeyi devreye soktuğunu duyurdu. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, artık mobil cihazlarda Google araması yaptığımızda, arama sonuçlarındaki URL’leri gösteren algoritmalar eskisine nazaran daha düzgün bir şekilde görünecek.

Untitled-3

Google’ın yazılım mühendislerinden Bartlomiej Niechwiej ile ürün yöneticisi Rob Ennals’ın ortak blog yazısında, “Daha iyi göstereceğimiz URL’ler ile kullanıcılarımız artık arama sonuçlarında karşılarına çıkan sayfanın, Web sitesinde tam olarak nerede bulunduğuna dair net bir fikre sahip olacak.” ifadelerini kullandı. Yeni format, domain adı yerine site adını gösteriyor ve URL yapısı da breadcrumb denilen yöntemle listeleniyor.

Bu yeni değişiklikler kademeli olarak mobil sonuçları etkileyecek şekilde tüm dünyaya yayınlanacak olsa da, site adı özelliği şimdilik yalnızca ABD sonuçlarında görüntülenebiliyor. Breadcrumb ise tüm Google sonuçlarında gösterilecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir