Gündem

Google Jamboard ne işe yarıyor?

By

on

Google’ın Jamboard adını taşıyan bulut servisi ve 55 inç ekran ile ekipler aynı devasa dokunmatik ekran üzerinde fikirlerini paylaşabiliyor.

Dev bir dokunmatik ekran ve onun arka planında çalışan bulut servisi, Google Jamboard adıyla ofislerde beyin fırtınası yapmayı kolaylaştıracak. Dijital bir beyaz tahta gibi çalışan Jamboard panelinde kullanıcılar kendi fikirlerini çizebiliyor ve dijital yapışkan notlar ekleyebiliyor. Bu çalışma sayfasını web üzerinden alınan içerik ile sürekli güncellemek de mümkün oluyor. Ofis çalışanları hem 55 inçlik mega ekranı kullanarak hem de iOS veya Android cihazlarından bu beyin fırtınasına katılabiliyorlar.

Google G Suite üretkenlik servisini kullanan kurumsal müşteriler için özel beta haliyle kullanıma sunulan Jamboard, ürünü önümüzdeki yıl başında piyasaya sürmeyi planlıyor. G Suite hizmetini alan ve ofise pahalı bir dijital pano getirmek isteyen şirketler için Jamboard uygun bir seçenek gibi görünüyor. Şık tasarımlı donanımın yanı sıra, Google işlevselliği beyin fırtınası seanslarını dijital ortama taşımak için iddialı bir alternatif sunacak.

Ne var ki büyük şirketlerde her yere Jamboard kurmak için ayrı bir beyin fırtınası gerekecek; çünkü cihazın nihai fiyatı henüz netleşmese de çıkışta 6 bin dolar sınırına yakın olması bekleniyor. Bu da birkaç ayrı toplantı salonuna Jamboard kurmanın on binlerce dolar maliyete ulaşabileceğini gösteriyor.

Çizimler için bir çift yüksek hassasiyetli stylus kalem ve 4K ekran ile gelen Jamboard’un kutusundan bir de dijital silgi çıkıyor. Kullanıcılar paneli parmaklarıyla kullanabilirken, ekrandaki farklı unsurlar çoklu dokunma hareketleriyle yönetiliyor. Ekrana elle yazılan her şey dijital metne dönüştürülebiliyor, çizilen şekiller de benzer şekilde daha anlaşılır bir dijital formata dönüştürülüyor.

Ortaya çıkan projeler Jam adını taşıyor ve kullanıcının Google Drive hesabında saklanıyor. Diğer bir deyişle tüm toplantı süreci bulut üzerinde anlık olarak yedekleniyor. Dahili olarak kamera, hoparlör ve mikrofonu bulunan Jamboard üzerinden Hangouts servisini kullanarak farklı ekiplerle görüntülü görüşmeler gerçekleştirmek de mümkün oluyor. Jamboard böylelikle aynı zamanda bir online ortak çalışma merkezi işlevine de kavuşuyor.

Kullanıcılar dijital panodaki tüm unsurları Android ve iOS tablet uygulamaları üzerinden de yönetebilecekler. Böylelikle tahta başında olmayan kişilerin de kolaylıkla katılım göstermesi planlanıyor. Ayrıca sadece izleyici olarak PC ve Mac üzerinde Chrome tarayıcılardan ilgili panoya bağlanmak da mümkün olacak.

Henüz beta aşamasında olan bir ürün olduğu için Jamboard’un önümüzdeki yıla kadar değişimler geçireceğini tahmin etmek güç değil. Ancak hazırlanan yol haritasında yer alan dikkat çekici fikirler, Jamboard’u pazarın yeni Microsoft Surface Hub‘ı yapmaya yeterli olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir