Donanım

Google Home, Amazon Echo’ya karşı

By

on

Google Home müthiş yenilikçi bir ürün değil ancak donanım bazlı ev asistanları açısından Amazon Echo’ya büyük bir rakip olacak.

Henüz donanım bazlı ev asistanları Türkiye’de kendine bir pazar oluşturmuş değil. Konuya meraklı sayılı kişinin satın aldığı Amazon Echo sadece İngilizceyi destekliyor ve bu durum yeni tanıtılan Google Home için daha farklı değil. Ancak Kuzey Amerika’da Amazon Echo sadık ve fanatik bir kullanıcı kitlesi edinmiş durumda. Peki, bu ev asistanları nedir önce ona bir göz atalım.

WiFi üzerinden ev ağınıza bağlanan asistanlar tek bir sesli komut ile çeşitli taleplerde bulunabileceğiniz kablosuz bir hoparlöre benzetilebilir. Temel olarak kablosuz ortamda size müzik parçaları çalmanın ötesinde bu asistanlara saatin kaç olduğundan, akşam sinemadaki filmlerin seans ve saatlerine kadar aklınıza gelebilecek pek çok şeyi sorup cevap alabiliyorsunuz. Dilerseniz en son haberleri oku diyerek bunları dinleyebiliyorsunuz.

Google Home’a geri dönecek olursak editörlerimizin ilk izlenimi ses kalitesi olarak Amazon Echo’dan daha iyi olduğu yönünde. Echo aramalar için Bing servisini kullanırken Google Home haliyle Google’ı kullanıyor. Google Home’a “Barack Obama kaç yaşında?” diye sorabilirsiniz (şimdilik İngilizce) ve cevabını alabilirsiniz. Hemen arkasında “Boyu ne kadar?” dediğinizde Google Home bunun Obama ile alakalı olduğunu çözümleyip size bunun cevabını da verebiliyor.

google home

Google hesabınıza bağladığınız Google size takviminizdeki yoğunluktan, e-postalarınıza kadar tonla konu hakkında bilgi verip işlem yapmanızı mümkün kılıyor. Ayrıca Google Müzik üzerinden satın aldığınız parçaları dinleyebiliyorsunuz. Evinizdeki diğer akıllı ürünler ile de iletişime geçebilen Google Home klima ayarlamaktan garaj kapısı kapatmaya kadar pek çok işlemi de gerçekleştirebiliyor. Hatta Chromecast ile TV ekranında seyretmek istediğiniz içeriği bile sesinizle komut vererek oynatabiliyorsunuz.

google home pixels

129 dolar fiyatı ile Google Home Amazon Echo’dan 50 dolar daha ucuz. Bize göre görüntüsü de daha güzel. Detaylı testler için şimdiden sabırsızlanıyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir