Gündem

Google, güvenlik ayarları için yeni bir site açtı

By

on

Google, kullanıcıların kendi hizmetlerindeki gizlilik ve güvenlik ayarlarını eskisine nazaran daha kolay bir şekilde düzenleyebileceği yeni bir site açtı.

privacy.google.com adlı yeni site, şirketin güvenlik uygulamaları konusunda kullanıcıların kafalarında oluşabilecek soru işaretlerini gidermeyi amaçlayan bir merkez olarak öne çıkıyor. Google’ın hangi verileri topladığı, bu verilerle ne yaptığı, Google kullanırken neleri kontrol edebildiğimiz gibi soruların cevaplarını bu yeni siteden bulmak mümkün. Son dönemde özellikle veri toplama ve kullanım uygulamaları sebebiyle oldukça fazla eleştiri alan Google’ın böyle bir hamle yapması ise oldukça mantıklı. Son kullanıcı tarafında oluşan endişeleri, tek bir noktadan toparlamak da bu sorunları bir anlamda çözebilir.

Yeni site haricinde Google, Hesabım sayfasını da güncelleyerek, Google hizmetlerindeki gizlilik kararlarınızı alırken daha kolay seçimler yapmanızı sağlıyor. Örneğin gizlilik kontrolü aracı ile Web’deki aktivitenizin kaydedilip edilmediği veya YouTube’daki izleme geçmişinin tutulup tutulmadığı gibi kararları görüp rahatlıkla değiştirebiliyorsunuz. Güvenlik kontrolü aracı da sizi çeşitli güvenlik ayarlarına götürüyor ve hesabınızla ilgili bilgiler veriyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir