Gündem

Google Fuchsia kaynak kodları yayınlandı

By

on

Google Fuchsia adında yeni bir işletim sistemi geliştiriyor ve ön sürüm kaynak kodlarını yayınladı bile.

Ne Google ne de Fuchsia‘nın geliştirici ekibi işletim sisteminin hangi amaca hizmet edeceğini açıklamadı. Ancak yayınlanan kodlardan bazı çıkarımlar yapmak mümkün.

Açık kaynak kodlu ve yeni bir işletim sistemi olan Fuchsia’yı Google çalışanları geliştiriyor. Projenin Github sayfasında “Pembe + Mor == Fuşya (Fuchsia)” şeklinde anlaşılmaz bir açıklama yer alıyor. Kaynak kodlara hem GitHub sayfasında hem de Google Source üzerinde erişmek mümkün.

Google şimdilik Fuchsia ile ilgili başka bir açıklama yapmadı. Kaynak kodlarda, bu proje üzerinde çalışanların adı dışında pek bir veri elde edilmiyor. Bu nedenle Fuchsia’nın asıl amacı şimdilik spekülasyonlardan öteye gitmiyor.

Resmi bir açıklama olmaksızın, kaynak kodların öylece yayınlanması dikkat çekiyor. Google’dan Brian Swetland‘ın, projenin IRC kanalında şu açıklamayı yaptığı belirtiliyor: “Açık kaynaklı bir proje olduğu için, en baştan itibaren kodları yayınlamayı uygun gördük.” Aynı görüşmelerde, geliştiriciler Fuchsia işletim sisteminin Broadwell ve Skylake NUC’lar üzerinde nazaran başarıyla yüklendiğini, Acer Switch Alpha 12’de sürücü sorunları dışında çalıştığını ve Raspberry Pi 3 desteğinin de yakında geleceğini söylüyor.

Lınux’tan Magenta’ya geçiş

Kaynak kodlara bakıldığında, Fuchsia işletim sisteminin Magenta‘yı temel aldığı görülüyor. Fuchsia mikro kernel ile kullanıcı alanı servisleri ayarları ve donanım sürücülerinin bir birleşimi olarak işlev görüyor. Android ve Chrome OS’ta kullanılan Linux kernel’den sonra Magenta’nın kullanılması dikkat çekiyor.

Fuchsia’da ayrıca fiziksel bazlı bir render aracı olan Escher yer alıyor. Bu yazılım hacimsel yumuşak gölgeler, renk akması, ışık ayrışması ve bir lens efekti sağlıyor. Buradan anlaşılması gereken ise Fuchsia’nın iskelet bir işletim sistem değil, görsel kullanıcı arayüzü sunan bir program olacağı.

Uygulama çatısı olarak Mojo‘nun kullanıldığı işletim sisteminin ana programlama dili ise Google’ın kendi dili olan Dart.

Kendi başına ilginç bir projeye benzeyen Fuchsia’nın mevcut Chrome OS ya da Android ile aynı seviyeye gelmesi için birkaç yıllık çalışma gerekiyor. Bu nedenle yeni OS’in, mevcut sistemlerden birinin yerini alacağını söylemek şimdilik oldukça iddialı olacaktır. Ancak Google’ın bu projeyi gelecekte sıkça gündeme getireceğini tahmin etmek zor değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir