Gündem

Google, e-postalarımızı okuyor mu?

By

on

Büyük veri kavramı hayatımıza girdiğinden beri, büyük sosyal ağlar ve firmalar veri toplayarak ilgimizi çeken konularda bize özel arama sonuçları ve ilgili reklamlar sunuyorlar. Google’ın da Gmail üzerinden bunu yaptığından şüpheleniliyordu ancak Google bu şüphelere son verdi. Hizmet kullanım şartlarını güncelleyen Google, şartlara yeni bir paragraf ekleyerek durumu açıklığa kavuşturdu:

“Otomatik sistemlerimiz e-postalar da dahil olmak üzere içeriğinizi analiz ederek; size özel arama sonuçları, ısmarlama reklamlar ve spam ile malware taraması yapmaktadır. Bu analiz süreci, içerik gönderildiğinde, alındığında ve arşivlendiğinde otomatik olarak gerçekleşmektedir.”

Yani, Google e-postalar gelen kutumuza düştüğü gibi içinde ne yazdığına bir göz gezdiriyor ve ona göre karşımıza farklı reklamlar sunuyor. Bu konuda The Next Web sitesine konuşan bir Google sözcüsü: “Politikalarımızın, kullanıcılarımız nezdinde basit ve anlaşılması kolay olmasını istedik. Bu değişiklik de insanlara daha fazla şeffaflık verdi ve son birkaç ayda aldığımız geri dönüşler çerçevesinde gerçekleştirildi.” diyor.

Google’ın e-postaları okuduğu zaten bilinirken, geçtiğimiz günlerde bu durum ABD’de bir dava konusu olmuş ve Google da tüm kullanıcıların Gmail’e kayıt olurken hizmet kullanım şartlarını onaylayarak e-postalarının okunmasına izin verdikerini belirtmişti.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir