Gündem

Google Daydream VR platformu betadan çıktı

By

on

Google’ın sanal gerçeklik çalışmaları önemli bir kilometre taşına ulaştı; Daydream VR adını taşıyan platform beta testlerini tamamladı.

Bundan böyle geliştiriciler, platformun resmi yayına başlamasına kadar kalan sürede kendi uygulamalarını hazırlayabilecekler. Şimdilik Daydream platformunda geliştirilen uygulamalar sadece Nexus 6P ile test edilebiliyor. Üstelik bu cihaz bile VR kullanımında fazlasıyla zorlanıyor ve kısa bir kullanımın ardından CPU ile GPU’nun fazla yükten ısınmasına neden oluyor.

Sanal gerçeklik için yayınlanan yazılım geliştirme kiti, Google’ın iki ayrı VR girişimini destekliyor; Daydream ve Cardboard. Daydream ayrıca Google’ın Unity ve Unreal ortaklığıyla geliştirdiği özgün bir kumanda cihazını da barındırıyor.

daydream-controller

Sanal gerçekliğin gerektirdiği güçlü donanım ve yüksek performansın ise ekim ayında tanıtılacak Google Pixel telefonların sunması bekleniyor. 4 Ekim’de sunulacak akıllı cihazların ardından yıl sonuna kadar birkaç farklı üreticiden Daydream ile uyumlu telefonlar duyurulması bekleniyor. Google şimdilik Daydream Erişim Programına kimlerin katılabileceği konusunda oldukça titiz davranıyor ve giriş için mutlaka bir VR uygulamasını şart koşuyor.

Mayıs ayında düzenlenen Google I/O geliştirici konferansında popüler konu başlıklarından biri olan sanal gerçeklik hakkında daha sonra çok fazla ses çıkmamıştı. Daydream platformunun hazır olmasıyla birlikte, geliştiriciler bu VR atılımını daha yakından inceleyerek kendi uygulamalarını zamanında hazırlayabilecek gibi görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir