Gündem

Google Chrome’da güvenlik artıyor

By

on

Google Chrome’da, resmi Web mağazasında bulunmayan eklentilerin kurulumu yasaklanıyor. Windows ve Mac kullanıcılarını malware’den korumak isteyen şirket, yeni politika ile Chrome Web Mağazası’nda bulunmayan uygulamaların hiçbir şekilde Chrome tarayıcısına yüklenmesine izin vermeyecek.

Geçtiğimiz sene Mayıs ayında Windows kullanıcıları için devreye giren bu politikanın ardından, Chrome’un çok daha sık güncellenen ve deneysel diyebileceğimiz geliştirici sürümünde mağazada bulunmayan eklentilerin kurulumu yine de mümkündü. Google, siber saldırganların, önce insanları bu geliştirici sürümüne yönlendirdiğini ve sonrasında da malware içeren yazılımları kurmaya zorladığını belirtiyor. Eklenti yöneticisi Jake Liechtling, blog yazısında “Etkilenen kullanıcılar, kendi seçmedikleri Chrome sürümünde zararlı eklentileri kullanmak zorunda bırakılıyor.” şeklinde konuşuyor.

Ancak bugün itibariyle tüm Chrome sürümlerinde Web Mağazası’nda yer almayan tüm eklentiler engelleniyor. Devreye giren bu yeni özellik Windows kullanıcıları için bu ay, Mac kullanıcıları için de Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Google’ın yeni politikası, Apple’ın App Store’daki sıkı kontrolüne benzese de, daha şimdiden çok sayıda kullanıcının Chrome’un “daha az açık” olduğuna yönelik şikayetleri de baş göstermiş durumda. Google’ın bu yeni karar ardındaki gerekçesi ise oldukça net. Şirket, geçtiğimiz sene ana sürümdeki mağaza harici eklenti kurulumunu yasaklamasının ardından, müşteri hizmetlerine istenmeyen eklentilerle ilgili gelen şikayetlerin yüzde 75 oranında azaldığını belirtiyor. Ek olarak Windows ve Mac’te çalışan geliştiricilerin, Web Store’da bulunmayan eklentilerini lokalde deneyebilecekleri de vurgulanıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir