Donanım

Google Chromecast Ultra 4K desteği ile geliyor

By

on

Yeni Chromecast Ultra’nın sadece çözünürlüğü değil fiyatı da katlanarak büyüdü.

Lafı uzatmayalım; Google’ın popüler kablosuz görüntü aktarma cihazı Chromecast yeni modeli karşımızda. Artık kablosuz ağ üzerinden yeni Chromecast Ultra’ya 4K çözünürlükte görüntü aktarımı yapmak ve bunu HDMI girişi olan ekranlarda oynatmak mümkün. Öte yandan Chromecast’in 35 dolarlık fiyatına göre fiyat da ikiye katlanarak 69 dolara yükseldi.

Chromecast Ultra Kasım ayından itibaren satışa çıkacak. Maalesef Türkiye satışa çıkacak ülkeler arasında yine yok.

Peki, pratikte Chromecast Ultra ne işe yarıyor? Diyelim ki Netflix abonesi oldunuz. 4K içeriğe ulaşabiliyorsunuz ve evinizde bir 4K TV ekranınız var ama bu ekran akıllı değil, haliyle üzerinde Netflix uygulaması yok. İşte bu noktada Netflix hesabınıza cep telefonunuzdan giriyorsunuz. Chromecast Ultra’yı TV’nize HDMI bağlantısından iliştirip kablosuz ağınıza bağlıyorsunuz ve cep telefonunuzdan 4K içerikleri TV ekranına akıtıyorsunuz.

Google Kasım ayından itibaren Google Play Movies servisinde 4K içeriklere yer vermeye başlayacağını açıkladı. Chromecast Ultra aynı zamanda Dolby HDR desteğini de sahip.

Chromecast Ultra selefine göre biraz daha büyük ancak bu ciddi bir fark oluşturmuyor. Ayrıca güç adaptörü üzerinden kablolu ağ bağlantısına da izin veriyor.

chromecast ultra

Yeni Chromecast Ultra aynı zamanda Google Home ile bağlanarak sesli komutlara da cevap veriyor. Netflix’in de bu özelliğe gelecek günlerde destek vereceği bilinen bir durum. Yani Google Home’a “Netflix’den Narcos’un ikinci sezon dördüncü bölümünü Chromecast ile TV’de oynat” diye komut verebileceksiniz.

Chromecast Ultra şu anda piyasadaki en uzun kablosuz 4K destekleyen ürün olduğu için büyük ihtimalle Google’ın yüzünü güldürecek.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Google Play Movies için 4K desteği başlıyor – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir