Gündem

Google Chrome, HTTP bağlantılara darbe vuracak

By

on

HTTPS protokolüne geçmeyen web siteleri bundan böyle Google Chrome tarafından “güvenilir değil” olarak işaretlenecek.

Düz HTTP kullanımının dijital güvenlikte yetersiz kalması neticesinde bir süredir çeşitli önlemler alarak web sitelerini HTTPS geçişine teşvik eden Google, HTTP kullanan sitelerin tabutuna son çiviyi Chrome tarayıcısında yapacağı uyarıyla çakmaya hazırlanıyor. Chrome kullanıcıları bundan böyle eski HTTP protokolünü kullanan, HTTPS’e geçmemiş olan web sitelerini ziyaret ettiğinde “güvenilir değil” uyarısıyla karşılaşacak.

Chrome 56‘nın yayınlanacağı Ocak 2017‘de devreye girecek olan bu uyarı, ilk etapta parola veya kredi kartı form alanları bulunan web sitelerinde geçerli olacak. Yani Chrome sadece kişisel bilgilerinizi saklayan ve HTTPS kullanmayan sitelere karşı sizi uyaracak. Bu gibi bilgileri HTTP protokolü üzerinden iletmek, üçüncü şahısların açık kablosuz ağlara ya da virüslü modemlere müdahalesi sonucunda erişim sağlama ihtimali nedeniyle tehdit oluşturuyor.

Daha sonra yayınlanacak Chrome sürümlerinde ise HTTP uyarılarının kapsamı genişletilecek. İlk etapta sadece “güvenli değil” şeklinde görüntülenen uyarılar, bir süre sonra tüm HTTP adreslerinde, kırık HTTPS bağlantıları için de kullanılan, kırmızı üçgenli güvenlik uyarılarına dönüşecek.

Google verilerine göre, Chrome ile ziyaret edilen sayfaların yarıya yakını HTTPS’e geçmiş durumda. İnternet devi özellikle arama sonuçlarında HTTPS kullanan web sitelerine öncelik vermek gibi atılımlarla bu geçişi hızlandırdı. Online reklam sektörü de dijital tanıtımları HTTPS üzerinden sunmakta önemli aşama kaydetmiş bulunuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir