Gündem

Google, ay sonunda Android M’i duyuracak

By

on

Bu ayın sonunda başlayacak Google I/O Geliştirici Konferansı’nda, önceki senelerde olduğu gibi bu sene de yeni Android sürümü dünyaya tanıtılacak. Google’dan yeni Android için resmi bir açıklama gelmedi ancak bugün duyurulan I/O etkinlik takviminde kısa bir süreliğine “Android M” ifadesinin yer aldığı kısa bir açıklama göründü. Bu açıklama kısa süre sonra kaldırılsa da, 9to5Google sitesi, açıklamanın altında bulunan detayları yakalamayı başardı:

“Android M, Android’in gücünü tüm iş yerlerine getiriyor. Bu da küçük işletmelerdeki işçilerden masasız çalışanlara, lojistiğe ve depo işlerine kadar milyonlarca cihaz için yeni bir pazarın kapılarını aralıyor. Tüm bu sektörler, iş yerinde Android cihazlarla güçleniyor.”

Bu açıklama şu an için pek bir anlam ifade etmese de, Google’ın dev hedeflerini gözler önüne seriyor. Hâli hazırda telefonlara, tabletlere, arabalara, televizyonlara ve bilgisayarlara kadar çok sayıda cihazda Android çalıştıran Google, anladığımız kadarıyla kurumsal alanda Android’e daha fazla yer açılmasını istiyor. Bunun için de çok sayıda geliştiriciye ihtiyacı olan Google’ın bu konferansta odağının çalışma alanları için Andorid M olacağı düşünülüyor.

Android 5.0 Lollipop da 2014’ün Google I/O Konferansı’nda duyurulduğu zaman Android L olarak biliniyordu. Yılın sonlarına doğru Lollipop ismi açıklanmış ve Kasım ayından bu yana da üreticilerin yoğun çalışmalarıyla birlikte cihazlara gönderilmeye başlanmıştı. Yine de iOS ile karşılaştırdığımızda Lollipop güncellemesinin oldukça yavaş ilerlediğini söyleyebiliriz. Son veriler, mevcut Android telefonların yalnızca yüzde 10’luk bir kısmında Android 5.0 bulunduğunu gösteriyor. Google’ın yeni Android için hızlı hareket etmesi de bu sebeple daha mantıklı bir hâl alıyor.

Google I/O 2015 Geliştirici Konferansı 28 Mayıs’ta başlayacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir