Gündem

Google Android’i adam ediyor

By

on

Google dün yayınladığı bir Android güncellemesi ile Android’in kendi bileşenleri ve farklı üreticilerden gelen çipset özelinde 100’den fazla sorunu düzeltti.

Android’in üzerinde bulunan ve video ile seslerin oynatılmasından sorumlu medya sunucu bileşeni pek çok güvenlik açığının da ana kaynaklarından birisini teşkil ediyordu. 7 tanesi çok kritik düzeyde olan toplam 16 açık pek çok saldırgan tarafından zararlı kodların Android telefonlara enjekte edilmesi için kullanılmaktaydı.

Bir diğer kritik güvenlik açığı ise Android OS içinde yer alan OpenSSL ve BoringSSL kripto kütüphanelerinden kaynaklanıyordu. Bu açıklar sayesinde de özel olarak kodlanmış bazı dosyalar sistemin yönetici komutlarına ulaşılabilmesine olanak sağlıyordu.

Google bu ay yayınladığı güvenlik bülteni ile tüm Adroid cihazlar için ve sadece bazı çipsetleri kullanan cihazlar için iki başlık altında bu açıklara yama ürettiğini duyurdu.

Android cihaz üreticileri durumlarına göre her iki başlıkta da sistemlerine güncellemeleri uygulayarak kısa bir süre içinde güncellemeleri tüketicilere gönderecekler.

Toplamda 100’den fazla açığın kapatıldığı bu yamaların telefonunuza yüklenmesi için telefon üreticinizden gelen sistem güncellemelerini zaman kaybetmeden onaylayarak tamamladığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir