Gündem

Google Android Wear’ı duyurdu

By

on

Google akıllı saat dünyasına hızlı bir giriş yapıyor. Şirket Android platformunu giyilebilir cihazlarda yalnızca Google Glass’ta olmaktan öteye taşıyor. Geçtiğimiz hafta yapılan duyuruda, Google mobil işletim sistemini hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için daha makul fiyatlar sunulacak yeni bir cihaz kategorisine taşıyacak olan Android Wear’ı açıkladı. Akıllı saatlerin Nexus’u olarak görülen bu sistem açısından akıllı saatler elbette bir başlangıç. Google, daha ilerleyecek çok yol olduğunun farkında ancak en bilindik giyilebilir cihazla başlayarak da önemli bir adım atmış durumda.

Android Wear’ın en dikkat çeken özelliklerinden biri, Moto X akıllı telefonlarda bulunan sürekli dinleme özelliği. Ne zaman saatten bir şeye ihtiyacınız olursa, İngilizce olmak kaydıyla saate “OK Google” komutuyla başlayarak yakındaki benzin istasyonlarına veya restoran rezervasyonlarına kadar her şeyi yapabiliyorsunuz. Ancak Android Wear’ın sesle aramadan çok daha fazla özelliği bulunuyor. Google Now’ı da kullanarak hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlıyor. Elbette Hangout ve diğer sosyal ağlardan bildirimler de Wear’a dahil. Ancak Wear’ı daha da değerli yapan şey, geliştiricilerin uygulamalarını Android’li akıllı saatlere de uygun hale getirebilecek olması. Google şimdiden en sevilen fitness uygulamalarının gerçek zamanlı hız ve mesafe ölçümü yapacağını söylüyor.

Hâlen spesifik saatler konusunda detay beklesek de, bu tasarruf sağlayacak özellikler sayesinde yeni dijital lüksünüz daha uzun bir pil ömrüne sahip olacak. Yeni platformda çalışacak cihazların önümüzdeki çeyrekten itibaren piyasaya sunulması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir