Gündem

Google, Android One’ı duyurdu

By

on

Google, bugün gerçekleştirdiği I/O Geliştirici Konferansı’nda yeni Android One platformunu duyurdu. Android One platformuna katılmak isteyen cihaz üreticileri için de bir dizi yazılım ve donanım rehberi sunan Google, rehberlerin tüm üreticilere açık olduğunu ancak üreticilerin makul fiyata sahip bir telefon üretmek için ciddi şekilde maliyetleri azaltması gerektiğini belirtti.

Son kullanıcı açısından duruma bakacak olursak, Android One, üreticilerin telefonlara koyduğu Samsung’un TouchWiz’i veya HTC’nin Sense’i gibi arayüzlerden arınmış, daha sade bir Android deneyimi sunacak. Önceden yüklenmiş uygulama sayısı az olacak ve yazılım güncellemeleri de zamanında verilecek. Yani cihazlar sade Android’e sahip olacak ancak üreticiler kendi yazılımlarını da küçük ayarlar ile telefonlara koyabilecek.

Android’in başından beri eleştiri aldığı, üreticilere göre değişen yazılım ve donanım özellikleri, bu platform ile minimuma indirilecek. Özellikle de tedarik zincirinin düşük gelir seviyesindeki kesimine hitap eden Android One, olabildiğince düşük özelliklerle birlikte yakın bir Android performansını tüketiciye sunmayı amaçlıyor.

İlk cihazlar Micromax ve Karbonn gibi üreticiler tarafından Hindistan’da satışa çıkacak ve fiyatları 100 doların altında olacak. Micromax’ın ilk telefonu 4.5 inç ekran, çift SIM ve SD kart desteği sunacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir