Gündem

Gmail hacklendi

By

on

Rus web sitesi CNews’un haberine göre, bir Rus Bitcoin forumunda Salı günü yaklaşık 4.93 milyon Gmail hesabı ve parolaları yayınlandı. Ancak iyi haber, sızıntının araştırmaların ardından bu kadar olmadığı yönünde. The Next Web’in görüştüğü Google, kendi taraflarında herhangi bir güvenlik açığının bulunmadığını belirtiyor.

“Kullanıcılarımızın güvenliği bizim için en ön plandadır. Sistemlerimize dışarıdan erişim sağlandığına dair herhangi bir kanıt bulamadık ancak hesapların ele geçirildiğine dair bilgimiz olduğu anda, kullanıcılarımızın hesaplarını güvende tutmak için gerekli adımları atacağız.”

Haberin yayılmasıyla birlikte hesap ve parolaların yayınlandığı forum yöneticileri, kısa süre içerisinde text dosyasından parolaları silerek, yalnızca giriş bilgilerini bıraktı. Ek olarak, forumda dosyayı paylaşan “tvskit” isimli kullanıcı, parolaların %60’ının geçerli olduğunu iddia etti.

Dosyaya kısa bir bakış, hesapların çoğunlukla İngilizce, İspanyolca ve Rusça isimlere ait olduğunu gösterirken, listenin çok uzun bir süreçte oluşturulduğu da düşünülüyor. Bu bilgilerin, Gmail veya herhangi bir Google hesabı üzerinden değil, aynı giriş bilgisi ve parolaları başka hesaplarında da kullanan kullanıcılara gerçekleştirilen oltalama saldırılarıyla elde edildiği düşünülüyor.

Sonuç olarak, meydana gelen sızıntı ilk başta korkutan bir sayı olan 5 milyonun çok daha azını etkiliyor. Twitter’da bir kullanıcının belirttiğine göre, hesabı ve parolası listede bulunuyor ancak parola en az 7 yıl önce değiştirilmiş durumda.

Siz de hesabınızın listede olup olmadığına buradan bakabilirsiniz. Yine de sitede belirtildiği gibi tüm e-posta adresinizi değil, üç karakteri silip yıldız koyarak arama yapmanızı tavsiye ediyoruz. Her ne kadar sitede e-postaların arşivlenmediği yazsa da, sonrasında spam postalar için kullanılabileceği gerçeği de yok sayılmamalı.

[Güçlü bir parola nasıl oluşturulur?]

Eğer hesabınız listede değilse veya hiç bakmadıysanız bile parolanızı değiştirmek faydalı olabilir. Özellikle iki aşamalı doğrulama kullanarak hesabınızı daha da güvende tutabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir