Gündem

Geleneksel kulaklık girişlerinin sonu yaklaşıyor

By

on

iPhone 7’den sonra USB Type-C portu üzerinden de ses girişi için standartlar geliştirildi. Geleneksel 3,5 mm kulaklık girişleri yakında tarihe karışabilir.

Geleceğin mobil teknolojilerinde geleneksel 3,5 mm kulaklık girişlerine yer yok. Pek çok teknolojik dönüşümde olduğu gibi Apple iPhone 7 ile birlikte yeni nesil telefonlarında standart kulaklık girişine yer vermedi. Ancak Apple bu adımı atan ilk firma olmasına rağmen bu adımı atacak tek firma değil. USB standartlarını geliştiren kurum (USB-IF) USB Type-C üzerinden kulaklık kullanılabilmesi için ses standartlarını geliştirdi ve yayınladı.

Resmi olarak USB Audio Device Class 3.0 olarak adlandırılan bu standart USB Type-C üzerinden kulaklıkların cihazlara bağlanmasını mümkün kılıyor. Kurum bu yeni standardın mobil cihazları ve aksesuarlarını çok hızlı biçimde yeninde şekillendirmesini bekliyor.

Bu yeni standart sadece bir kablo bağlantı değişikliğinden ibaret değil. Temelde bu değişiklik cihazların 1 mm daha ince yapılabilmesini sağlayacak ancak aynı zamanda güç tüketimi anlamında da avantajlar sunuyor. Öte yandan kulaklık girişinin ortadan kalkması suya dayanıklılık konusunda üreticilerin elini de güçlendirecek.

Yapılan bu değişikliğin daha orta vadede PC ve Notebookları da etkilemesi ve geleneksel USB bağlantı noktalarının da tarihe karışarak tüm cihazlarda gerçekten tek bir evrensel (zaten ilk çıktığı günden bu yana adı böyleydi) bağlantı noktası olmasını sağlayabilir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir