Gündem

Gamescom 2016: Ne zaman gerçekleşecek? Neler tanıtılacak?

By

on

E3’den sonra dünyadaki en büyük oyun etkinliklerinden birisi olan Gamescom 2016 17 Ağustos’ta Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleşecek.

Hala dünyanın en büyük oyun etkinliği her yıl ABD’de düzenlenen E3 ancak bu durum Gamescom’un gözardı edilebileceği anlamına gelmiyor zira her yıl Gamescom’da irili ufaklı pek çok firma pek çok duyuru gerçekleştiriyor.

Bu sene Gamescom 2016 17-21 Ağustos tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenecek. Üstelik bu sene fuarın resmi partner ülkesi Türkiye ve ülkemizden de fuara 30’u aşkın şirket katılıyor.

Fuar için dünyanın en büyük iki konsol üreticisi Microsoft ve Sony birer basın toplantısı yapacaklarını açıkladılar. Öte yandan Electronics Arts bir resmi basın toplantısı düzenlememekle birlikte gerçekleştireceği şovlarda FIFA 17, Titanfall 2, Battlefield 1 ve Star Wars oyunlarını göstermesi bekleniyor.

Blizzard da resmi bir basın toplantısı düzenlemeyecek ancak her yıl düzenli olarak Gamescom’a katılıyor ve bu sene de basına özel gün olarak ayrılan 16 Ağustos’ta yerel saat ile 17:30’da kendi standında özel bir video gösterimi gerçekleştirecek.

Square Enix tarihinin en büyük Gamescom etkinliğini düzenleyeceğini açıkladı. Tahminimiz ilk kez oyunseverler ile Final Fantasy XV‘i buluşturacak olması yönünde. Ayrıca Deus Ex: Mankind Divided, Hitman, Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration, Dragon Quest Builders ve The Turing Test göreceğimiz oyunlar arasında yer alıyor.

Bethesda basına gönderdiği bir davet e-postası ile Dishonored 2 ve Prey’i göstereceğini şimdiden duyurdu.

Ubisoft, etkinlik esnasında For Honor, Steep, Star Trek: Bridge Crew ve Eagle Flight‘ın oynanabilir sürümlerini ziyaretçilere sunacak. Ayrıca South Park: The Fractured But Whole, Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands ve Watch Dogs 2 için özel demolar yapacağı gelen duyumlar arasında.

PlayStation VR‘ın satışa çıkmasına sayılı zaman kala fuarda sanal gerçeklik bölümlerinin ciddi bir yer işgal etmesini bekliyoruz. Sony fuarda pek çok VR oyununu ziyaretçilere sunacak. Bunlar, Batman: Arkham VR, Eve Valkyrie, Resident Evil 7, Bound VR, Hustle Kings VR, The Playroom VR, Super Stardust Ultra VR, Tumble VR, PlayStation VR Worlds ve Until Dawn: Rush of Blood olacak.


Ayrıca diğer PS4 oyunları içinden Gran Turismo Sport, Titanfall 2 ve Destiny: Rise of Iron‘ın PS4 üzerinde çalışır demolarını görmeyi bekliyoruz. Öte yandan oynanamayacak ama demo olarak sunulacak oyunlar şöyle listeleniyor; Horizon Zero Dawn, Days Gone, Detroit: Become Human, Call of Duty: Infinite Warfare ve Mafia III.

Oculus tarafında Oculus Touch ilk kez tüketicilerin beğenisine sunulacak. Ayrıca Crytek’den Robinson: The Journey ve The Climb oynanabilir şekilde fuarda yer alacak.

Oculus rakibi HTC Vive ise Valve’nin Serious Sam deneyimi ile karşımıza çıkacak ve ayrıca mevcut Space Pirates ve Selfie Tennis fuarda boy gösterecek.

Fuar açısından en büyük sorulardan birisi yeni bir donanım görüp göremeyeceğimiz. Eğer söz konusu konsollar ise hayır yeni bir donanım görmeyi beklemiyoruz. Microsoft çoktan yeni Xbox One S‘i satışa sundu ve yeni Project Scorpio‘unun 2017 Noeline kadar satışa çıkmayacağını biliyoruz. Bu arada PS4 Neo‘nun 7 Eylüle’de New York’taki özel etkinlikte tanıtılması bekleniyor.

Nintendo cephesinde ise NX konsolu Mart 2017’de tanıtılacak. Haliyle Gamescom’da NX’i görmeyi de beklemiyoruz.

Elbette bu bilgiler Gamescom’da yeni bir oyun donanımı göremeyeceğiz anlamına gelmiyor. Xbox One S, PlayStation VR ve Oculus Touch fuarda görüp elleyebileceğimiz cihazlar olacak.

Konsolları bir kenara bıarakacak olursak HP’nin yeni bir Omen X oyun cihazı tanıtıması bekleniyor. Öte yandan diğer oyun bilgisayarları ve aksesuarları hakkında şimdilik bir bilgimiz yok ancak mutlaka yeni ürünler fuarda görücüye çıkacaktır ki Logitech’in yeni bir G serisi ürün tanıtmasını mutlaka bekliyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir